Tajvani prezanton nëndetësen e parë teksa rrit mbrojtjen kundër Kinës

INA
INA

28/09/2023

Tajvani e ka prezantuar nëndetësen e parë të prodhuar vetë, teksa e rrit kapacitetin e mbrojtjes kundër ndonjë sulmi eventual kinez.

Presidentja tajvaneze Tsai Ing-wen ka qenë pjesë e ceremonisë së lansimit në qytetin Kaohsiung.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se Kina mund të jetë ushtarakisht e gatshme për të nisur një pushtim në vitet në vijim.

Tajvani është ishull që vetëqeveriset, mirëpo Kina e konsideron të sajin dhe zotohet se një ditë do ta rikthejë kontrollin mbi të, qoftë edhe me forcë.

Ka vëzhgues që besojnë se Kina nuk do ta sulmojë këtë ishull shpejt, dhe Pekini ka thënë se synon të arrijë “ribashkim” paqësor me Tajvanin.

Mirëpo, në të njëjtën kohë, e ka paralajmëruar Tajvanin që të mos e shpallë pavarësinë, pavarësisht ndihmës prej jashtë.

Kina e ka rritur së fundmi presionin mbi ishull, pasi kryen vazhdimisht stërvitje ushtarake afër Ngushticës së Tajvanit.

“Kjo ditë do të mbetet përgjithmonë në histori”, ka thënë Tsai, teksa ka qëndruar para nëndetëses së gravuar me flamurin e Tajvanit.

Ajo ka thënë se ideja e prodhimit të një nëndetëseje më parë, është vlerësuar si diçka e pamundshme “mirëpo ne ia dolëm”.

Nëndetësja në vlerë të 1.5 miliard dollarëve, e cila funksion me naftë dhe rrymë, do të duhet t’iu nënshtrohet një morie testimesh nga marina deri në fund të vitit 2024.

Është emërtuar Haikun, sipas një peshku masiv mistik, që sipas literaturës klasike kineze ka aftësi edhe të fluturojë.

Një nëndetëse e dytë e tillë është në prodhim e sipër.

Tajvani synon që ta ketë një flotë me 10 nëndetëse – duke përfshirë dy anije të prodhuara nga Holanda, dhe ato më pas t’i pajisë me raketa.

Raportet mes Kinës dhe Tajvanit
Pse Kina dhe Tajvani kanë marrëdhënie të tensionuara? Kina dhe Tajvani janë ndarë gjatë luftës civile më 1940, mirëpo Pekini insiston se ishulli do t’i kthehet dikur.

Si qeveriset Tajvani? Ky ishull ka kushtetutën e vet, liderët e zgjedhur në mënyrë demokratike, dhe rreth 300,000 trupa aktive ushtarake në mesin e forcave të armatosura.

Kush e njeh Tajvanin? Vetëm pak shtete. Shtetet e Bashkuara nuk kanë lidhje zyrtare me Tajvanin, mirëpo kanë një ligj që parasheh dërgimin e mjeteve që i duhen ishullit për ta mbrojtur veten. /REL

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

INFO

NA NDIQ