Takim i ministrit Murtezani me ambasadorin francez Bomgartner (FOTO)

Picture of INA
INA

09/07/2024

Me 9 korrik 2024 Ministri Orhan Murtezani mbajti takim me Ambasadorin e Republikës së Francës në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ekselenca e tij, Siril Bomgartner.

Fokus i diskutimit ishin procesi euro-integrues, bashkëpunimi bilateral mes Maqedonisë së Veriut dhe Francës si dhe mundësitë për thellimin e tij.

Në vitin 2021 u ratifikua Marrëveshja mes Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Francës për themelimin e Agjencisë Zhvillimore Franceze, PROPARKO dhe Ekspertiza Francë në Maqedoninë e Veriut që hap mundësi për bashkëpunim në veçanti në aspektin e mbrojtjes së mjedisit jetësor dhe ndryshimeve klimatike, zhvillimit ekonomik dhe social.

Me emërimin e Mia Matkoviq si eksperte të re, Franca edhe një herë konfirmoi mbështetjen e saj në procesin euro-integrues të Maqedonisë së Veriut dhe afrimin e saj për anëtarësim të plotë në Union.

Bashkëbiseduesit konfirmuan angazhimin për vazhdimin dhe thellimin e bashkëpunimit të suksesshëm bilateral.

TË FUNDIT
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
1 orë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
1 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

21 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
6 orë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
21 orë
LSDM: Pandov i liron nga burgu të dënuarit për “27 prillin”

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ