Takim i ri i komisionit për çështje historike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Në Sofje sot dhe nesër duhet të mbahet takimi i 22-të i Komisionit të Përbashkët Ekspert Multidisiplinar për Çështje Historike dhe Arsimore ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë.

Takimi i fundit të komisionit ishte më 17 dhe 18 nëntor, gjithashtu në Sofje. Tema kryesore ishte roli dhe vendi i kryepeshkopatës së Ohrit dhe mënyra se si ajo paraqitet në tekstet shkollore për klasën e VII në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Bashkëkryetari nga pjesa maqedonase e Komisionit, Dragi Gjorgiev, atëherë deklaroi se në takim ka pasur një atmosferë pozitive dhe konstruktive, megjithatë nuk është arritur marrëveshje për shkak të keqkuptimeve rreth burimeve dhe interpretimit të ndryshëm të së kaluarës.

Takimi i sotëm i komisionit të përzier po mbahet në një atmosferë të tensioneve në marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes, të cilat kulmuan më 4 shkurt.

Gjorgievi javën e kaluar vlerësoi se ngjarjet e fundit në marrëdhëniet midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë ndikojnë edhe edhe në punën e saj. Thotë se ka një tendencë që marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes në periudha të caktuara në mënyrë ciklike të sulmohen me qëllim që të prishet një vazhdimësi e shkurtër të një periudhe paqësore.

Sipas tij, sikur ka një tendencë për prishjen e vazhdimësisë së periudhave paqësore në marrëdhëniet midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Në lidhje me atë se a është e mundur të arrihet një zgjidhje për Goce Dellçevin dhe për çështje të tjera kontestuese, ai konsideron se në kushtet aktuale të marrëdhënieve të ftohta, me tension shumë të lartë, është shumë vësjtirë komisioni të punojë me qetësi.

Megjithatë, Gjorgievi thekson edhe për atë që historianët maqedonas dhe bullgarë, ndërsa ky është rekomandimi për kremtinin e përbashkët midis të dyja shteteve për Kirilin dhe Metodin, Klimentin e Ohrit, Naumin e Ohrit dhe për Car Samuelin. Lidhur me rekomandimet për tekstet shkollore, të miratuara me rekomandime për klasën e pestë në sistemin arsimor bullgar dhe për klasën e gjashtë në sistemin arsimor të Maqedonisë së Veriut.

TË FUNDIT
1 orë
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
3 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
3 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
3 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kujdes! Nesër dhe pasnesër do të bllokohen disa rrugë në Shkup – që çojnë te varrezat e Butelit
11 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
1 ditë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
4 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
2 ditë
Merko nuk ndihet fajtor për emërimin e drejtorëve në Shkollën Fillore “Goce Dellçev”
13 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
1 ditë
17 ditë pas sulmit ndaj kapitenit shqiptar, nuk ka përgjegjësi ndaj sulmuesve
11 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

INFO

NA NDIQ