Takimi Albin Kurti- Ziadin Sela në Prishtinë, në fokus tema të rëndësishme (VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Qeveria e Kosovës do të lehtësojë masat për hyrje në Kosovë, nga qytetarët jashtë Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur kreu i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, Zijadin Sela, pas takimit që ka zhvilluar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Ai tha se në këtë takim u bisedua edhe për rivendosjen e komunikimit.

“Këto takime janë në funksion të një rivendosje të komunikimit mese të nevojshëm. Rajoni ka zhvillime dhe për këtë na duhet bashkëbisedim në mes njerëzve që duhet të kenë një urë që i bashkon që të marrin vendime të rëndësishme. Diskutuam edhe për pandeminë dhe masat të cilat janë vënë nga Qeveria e Kosovës, për të cilat morëm lajmin se do të lehtësohen”, tha Sela.

Qeveria e Kosovës në masat e reja që kishte vendosur javë më parë kishte vendosur se qytetarët të cilët nuk janë banorë të Kosovës, nuk mund të hynë në Kosovë pa dëshminë e vaksinës së dytë dhe testit PCR, ose të kenë marrë tri doza të vaksinës kundër Covid-19.Kjo masë ishte kundërshtuar nga qytetarët e Shqipërisë, Maqedonisë Veriore dhe ata në Luginë të Preshevës. Se masat e vendosura do të rishqyrtohen e ka konfirmuar edhe ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Rifat Latifi.

Sela përkrah mospjesëmarrjen e Kosovës në “Open Ballkan”, para se të njihet si shtet nga Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Selën, kanë mbajtur takim së bashku, ku temë diskutimi ishte “Open Ballkan”, kriza e pandemisë dhe masat e ndërmarra nga ana e Qeverisë së Kosovës, raporton Ekonomia Online.

Ai ka thënë se iniciativa e Ballkanit të Hapur nuk ka asnjë kuptim pa njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë.

“Këto takime ne si Aleancë për Shqiptarët i bëjmë në funksion të një zhvillimi politik. Rajoni ka zhvillime dhe për këtë na duhet edhe bashkëbisedim mes njerëzve të cilët duhet të kenë një udhë që i bashkon. E hapëm edhe diskutimin e krizës me pandeminë, masat të cilat mendojmë se do të lehtësohen. Për këtë na duhet edhe bashkëbisedim mes njerëzve. Diskutuam edhe për çështjen e Ballkanit të Hapur të cilin qëndrimi i aleancës është më se i qartë në drejtim të kësaj. As një iniciativë në Ballkan nuk ka asnjë kuptim përderisa nuk kompletohet mozaiku i fundit i stabilitetit të Ballkanit i cili është njohja e Pavarësisë së Kosovës nga ana e Serbisë. Vetëm në këtë moment mund të hapen nisma të tilla regjionale. Ndryshe vlerësoj se kjo do të kishte efekt shumë të dëmshëm për shtetësinë e Kosovës dhe në përgjithësi me shqiptarët”, ka thënë Sela.

Po ashtu ai shtoi se në takim u diskutua që Qeveria e Kosovës do të lehtësojë masat për hyrje në Kosovë, nga qytetarët jashtë Kosovës.

“Këto takime janë në funksion të një rivendosje të komunikimit mese të nevojshëm. Rajoni ka zhvillime dhe për këtë na duhet bashkëbisedim në mes njerëzve që duhet të kenë një urë që i bashkon që të marrin vendime të rëndësishme. Diskutuam edhe për pandeminë dhe masat të cilat janë vënë nga Qeveria e Kosovës, për të cilat morëm lajmin se do të lehtësohen”, tha Sela.

Ndërsa për zgjedhjen e kryeministrit të ri në krye të qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Sela tha se duhet t’i jepet kohë, teksa tha se fajtor për gjendjen e shqiptarëve atje është Ali Ahmeti.

“Kuptohet edhe tema të tjera të bëjnë edhe meuri integrimet.  Ai sapo është zgjedhur si kryeministër. mos keni asnjë dilemë. Qasja e kryeministrave kushdo qoftë ai. Në varësi të qasjes Zotri Ahmeti. Kur qasja e ti është e keqe shqiptarët i kanë punët keq. Me keqardhje them se qasja e Ahmetit ka qenë e keqe dhe për këtë shqiptarët kanë vuajt pasojat shumë”, ka thënë ai.

https://www.facebook.com/watch/?v=448770006890479

 

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
2 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
2 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Për tre muaj, 483 shtetas të Maqedonisë janë dëbuar nga Gjermania

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

INFO

NA NDIQ