Takimi dyditor i ministrave të mbrojtjes të NATO-s

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2023

Ministrat e Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s takohen sot dhe nesër në Bruksel. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi dje në Bruksel se pret që në këtë takim të diskutohet çështja e furnizimit të Ukrainës me avionë luftarakë.

Stoltenberg theksoi gjithashtu se vendet e NATO-s që do të furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë nuk do ta bëjnë NATO-n pjesë të konfliktit.

Rusia, sipas Ukrainës, po planifikon një ofensivë të re të madhe dhe kështu Kievi po kërkon avionë luftarakë dhe raketa me rreze të gjatë veprimi për të kundërshtuar ofensivën dhe për të rimarrë territorin e humbur.

Aleanca pritet gjithashtu t’u kërkojë anëtarëve të saj të rrisin rezervat e municioneve, të cilat janë varfëruar rëndë nga lufta në Ukrainë, pasi aleatët përpiqen të armatosin Kievin dhe të forcojnë ushtritë e tyre një vit pasi filloi pushtimi rus i Ukrainës.

Edhe para pushtimit të Ukrainës nga Rusia, shumë vende të NATO-s nuk arritën të përmbushnin objektivat e rezervave të aleancës, pasi zyrtarët i konsideronin luftërat që përfshinin beteja artilerie në shkallë të gjerë një gjë të së kaluarës.

Megjithatë, ritmi i dërgesave në Ukrainë, ku trupat ukrainase qëllojnë deri në 10,000 predha artilerie në ditë, ka varfëruar furnizimet perëndimore dhe ka ekspozuar mangësitë në efikasitetin dhe shpejtësinë e zinxhirëve të furnizimit.

“Nëse Evropa lufton kundër Rusisë, disa vendeve do t’i mbarojnë municionet brenda pak ditësh”, tha një diplomat evropian. NATO sapo ka përfunduar një studim urgjent të rezervave të mbetura të municioneve, tha një zyrtar i NATO-s, duke folur në kushte anonimiteti. (INA)

TË FUNDIT
2 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
13 minuta
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
38 minuta
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
43 minuta
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
2 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq
19 orë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
1 ditë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
6 orë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Saranda dhe Ksamili me plazhe të tejmbushura. Rama shperndan videon

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

INFO

NA NDIQ