Takimi Escobar-Pendarovski: Mbështetja e fuqishme e SHBA-ve për hapin e radhës drejt BE-së

ina-online
ina-online

24 Gusht, 2023

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i shtetit, Garbriel Escobar në kuadër të vizitës së tij në Shkup takoi sot presidentin e vendit, Stevo Pendarovski.

Nga kabineti i presidentit informuan se në takimin zyrtarin e lartë amerikan, Gabriel Escobar është biseduar për aspiratat e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe hapat e ardhshëm që duhet të ndërmarrë vendi për të përparuar në këtë proces, përcjell INA.

“Për arritjen e qëllimeve tona strategjike, e vlerësojmë veçanërisht mbështetjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në takim u konfirmua mbështetja e SHBA-së për aspiratat evropiane të vendit tonë. Në të njëjtën kohë, Uashingtoni zyrtar shprehu pritjen se Maqedonia e Veriut do të vazhdojë rrugën e anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian”, bëri të ditur kabineti i presidentit Pendarovski.

Presidenti po ashtu ka vlerësuar rëndësinë e mbështetjes së SHBA-ve në arritjen e synimeve strategjike të Maqedonisë së Veriut. “Në këtë drejtim, në takim u diskutua për hapat e ardhshëm që duhet të ndërmarrë Maqedonia e Veriut për të avancuar procesin integrues në BE. Në takim u diskutua edhe për situatën në rajon më të gjerë, në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës”, thuhet në njoftimin e kabinetit të Pendarovskit.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Pa Ligj për konfiskim të pasurisë në procedurë civile, nuk mund të kemi luftë kundër korrupsionit dhe krimit

escobar-eskobar

Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

arber ademi

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së

ajri-i-ndotur

“Guardian”: Maqedonia dhe Serbia kanë ajrin më të ndotur në Evropë

MUHAMERI

Kush do të votoj në zgjedhjet e ardhshme?

720632AE-5507-47CA-B690-47C76770F387

Besimi takoi ambasadoren amerikane: Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e anëtarësimit të plotë në BE

F6838740-86EE-42DE-9172-1B5332D977E2

Kroacia zbulon pesticid helmues në specat e importuar nga Maqedonia

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

INFO

NA NDIQ