Takimi në Tiranë/ Kasami: Po i shërben turbulencave brenda BDI-së, nuk heqim dorë nga heqja e 20% nga Kushtetuta

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami në një intervist sot për mediat shqiptare ka deklaruar se takimi i sotëm në Tiranë po i shërben turbulencave brenda BDI-së, andaj Besa nuk do të merr pjesë.

Më tej ai deklaroi se nuk heqim dorë nga heqja e 20% nga kushtetuta.

“Ne vlerësuam se ky takim i shërben më shumë qetësimin të turbulencave brenda bashkimit demokratik për integrim sesa interesave të shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut. Është moment delikat për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut dhe veçanërisht në vigjilje të ndryshimeve kushtetues, ku shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kërkojnë të implementohet ndryshimi i definicionit të gjuhës shqipe që deri tani në Kushtetutën e Maqedonisë është e definuar që e flasë 20% e popullsisë në Maqedoni. Ne kërkojmë që me ndryshimet kushtetuese ku duhet të futet dhe populli bullgar në Kushtetutën e Maqedonisë të përfshihet edhe heqja e 20%.”, deklaroi Kasami. /euronews.al

 

TË FUNDIT
1 min
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje
2 minuta
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
1 orë
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
2 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
2 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 min
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje
21 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
14 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

vmro vlen negociata

Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

INFO

NA NDIQ