Takimi pune i Këshillit Gjyqësor për aktvendimin e Gjykatës Administrative për shkarkimin e Damevës

INA
INA

03/01/2024

Këshilli Gjyqësor sot do të mbajë takim pune, në të cilin siç është paralajmëruar, do ta shqyrtojë vendimin e Gjykatës Administrative me të cilin shfuqizohet vendimi për shkarkimin e ish-kryetares së Këshillit, Vesna Dameva.

Pas vendimit, siç njofton Këshilli Gjyqësor, duhet të ndërmerren veprime brenda 30 ditëve dhe nuk ka të drejtë ankese.

Vesna Dameva u shkarkua nga funskioni kryetare e Këshillit Gjyqësor në prill të vitit të kaluar, kur zëvendësi i saj Selim Ademi, kërkoi të votohet për shkarkimin e saj. Pas shkarkimit, ajo ka paraqitur një padi në Gjykatën Administrative.

Ky shkarkim e dëmtoi besueshmërinë e Këshillit Gjyqësor, i cili pati disa reagime në opinion, ndërsa ishte dërguar një mision vlerësues nga Bashkimi Evropian, i cili ka përgatitur 40 rekomandime për përmirësimin e funksionimit të Gjykatës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ