Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror në Davos, pjesëmarrës edhe presidenti Pendarovski

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Presidenti Stevo Pendarovski nga sot do të marrë pjesë në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror, i cili mbahet në Davos të Zvicrës, trasmeton Portalb.mk.

Siç njoftojnë nga kabineti i presidentit, sot është paraparë që Pendarovski të marrë pjesë dhe të flasë në panel-sesionin “Në mbrojtje të Evropës”, ​​që ka filluar në ora 08:30, në të cilën do të flasin edhe presidentët e Polonisë Andrzej Duda dhe Lituanisë Gitanas Nauseda , ministri i punëve të jashtme, i BE-së dhe bashkëpunimit të Spanjës Jose Manuel Alvarez Bueno dhe drejtuesja e Forcave Demokratike të Bjellorusisë Svetlana Tikhanouskaya.

Në kuadër të forumit në Davos, presidenti Pendarovski do të marrë pjesë edhe në sesionin “Dialogu diplomatik për Ballkanin Perëndimor”, ku do të ketë disa takime bilaterale me pjesëmarrësit e forumit.

Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror në Davos, i titulluar “Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar”, zhvillohet nga 16 deri më 20 janar 2023 dhe mbledh së bashku liderë nga politika, biznesi dhe shoqëria civile për të debatuar gjendjen e botës dhe prioritetet per vitin vijues.

Ndër shumë çështje të tjera të ndryshme që do të diskutohen gjatë takimit katërditor janë e ardhmja e plehrave artificiale, roli i sportit në shoqëri, përdorimi i fuzionit bërthamor si burim i energjisë elektrike dhe situata me pandeminë Covid-19.

Ditën e djeshme filloi zyrtarisht tubimi pesëditor i elitës botërore me moton “Bashkëpunimi në botën e çarë”. Nuk dihet ende nëse presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do t’i drejtohet Forumit si vitin e kaluar, ndërsa është e sigurt që presidenti rus Vladimir Putin nuk do të mbajë fjalim.

Një nga njerëzit më të pasur në planet, Elon Musk, tha se po qëndron larg Davosit “pasi tingëllon mërzitshëm” ngjarja, e cila përfshin diskutime të shumta në panel mbi çështje nga politika monetare dhe pikat e nxehta gjeopolitike te energjia e rinovueshme dhe shëndeti publik.

Megjithatë, organizatorët kanë njoftuar se do të jenë të pranishëm më shumë se 1500 biznesmenë nga të gjitha industritë, si dhe një sërë institucionesh financiare.

Takimet në Davos janë mbajtur për dekada, me disa përjashtime.

Përgjatë konferencës, udhëheqësit e shteteve dhe organizatat ndërkombëtare shkëmbejnë pikëpamje për çështje të aktualitetit.

Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Borge Brende deklaroi, se “takimi i Davosit zhvillohet në sfondin e gjendjes më të komplikuar gjeopolitike dhe ekonomike. Ndodhet shumë në lojë për ekonominë botërore, që duhet të shmangë një rececion botëror, ngadalësimin e rritjes ekonomike, inflacionin e lartë dhe borxhet në rritje.” Për herë të parë pas pandemisë, takimi i Davosit zhvillohet në kushte normale si konferencë me prezencë në alpet zvicerane.

TË FUNDIT
1 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
10 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

ME TE LEXUARA

20 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
17 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
20 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
17 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ