Takimi VMRO-DPMNE dhe VLEN, ja tre pikat që dakorduan për Qeverinë e re

Picture of ina-online
ina-online

11/05/2024

Sot është mbajtur takimi i parë mes VMRO-DPMNE-së dhe VLEN-it për formimin e Qeverisë së re.

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski i shoqëruar nga nënkryetarët e partisë së tij Aleksandar Nikollovski, Vlado Misajlovski, Timço Mutsunski dhe Gordana Koçoska Dimitrieska ishin përballë krerëve të VLEN, Arben Taravari, Izet Mexhiti, Bilall Kasami dhe Afrim Gashi.

VMRO – DPMNE përmes një komunikate njoftoi se janë dakorduar parimet e përgjithshme të bashkëpunimit për qeverinë e ardhshme, të cilat do të bazohen në tre postulate: integrimi evropian, zhvillimi i përshpejtuar ekonomik, lufta kundër krimit dhe korrupsionit dhe sundimi i ligjit.

“Është konstatuar se të dyja palët do të formojnë grupe punuese, në të cilin nivel do të vazhdojnë bisedimet deri në finalizimin e tyre”, thuhet në njoftimin e VMRO-DPMNE-së.

Më herët, VLEN deklaroi se sipas tyre, takimi dhe bisedimet fillestare kanë shkuar në drejtim pozitiv.

Bashkim Bakiu nga VLEN pas përfundimit të takimit mes liderëve të koalicionit VLEN dhe Hristijan Mickoskit, liderit të VMRO-DPMNE-së ka theksuar se negociatat po shkojnë në drejtim të duhur.

“Negociata shkojnë në drejtim të duhur dhe më vonë do të informoheni me komunikatë për detaje, nalt poshtë nga e hëna fillojnë të formohen edhe grupet për të realizuar negociatat”, tha Bakiu.(INA)

TË FUNDIT
12 sekonda
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
2 minuta
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
46 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
50 minuta
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
8 orë
Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë
2 ditë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
15 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
1 ditë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
10 orë
Mickoski: Nuk ka podrume të kuqe, Ahmeti sheh fantazma
1 ditë
Breshër me madhësi sa kokrra e arrës në fshatin Hotël të komunës së Likovës
8 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

INFO

NA NDIQ