Takimi Xi Jinping-Putin, vjen reagimi i parë nga administrata e Biden

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Mars, 2023

Presidenti kinez Xi Jinping do të takohet sot me homologun rus Vladimir Putin në Moskë – lideri i parë botëror që e bën këtë që kur Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër-arrest për liderin rus.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha javën e kaluar se ai po planifikonte të fliste me homologun e tij kinez, Xi Jinping.

Por përpara se stafi i tij të fillonte të planifikonte bisedën mes të dyve, një takim tjetër po merrte formë: qeveria kineze njoftoi se Xi planifikonte të udhëtonte të hënën në Rusi për një samit tre-ditor me Presidentin Vladimir Putin, ndërsa Xi punon për ta treguar veten si një paqebërës në luftën e Ukrainës.

Kina lëshoi më parë një propozim prej 12 pikash për t’i dhënë fund luftës, ndërsa i referohej Rusisë si një mik pa kufij.

Në Uashington, zyrtarët i shohin qëllimet e Xi me skepticizëm të thellë; Kina ka refuzuar të dënojë luftën dhe në vend të kësaj pretendoi se Moska ishte provokuar për të pushtuar Ukrainën.

Pasi Kina njoftoi vizitën e Xi në Rusi duke thënë se ai po udhëtonte “për hir të paqes”, Shtëpia e Bardhë punoi për të parandaluar përpjekjet për ta cilësuar takimin Xi-Putin si një mision paqeruajtës, duke sugjeruar se çdo kornizë e ofruar nga Pekini do të peshonte ndaj Rusisë dhe do të ishte diçka negative për Ukrainën.

“Ndërsa ata fillojnë të planifikojnë axhendën e tyre, ne me siguri duam të shprehim se sa të shqetësuar do të ishim nga çdo propozim nga Kina që do të ishte i njëanshëm dhe do të pasqyronte vetëm perspektivën ruse,” tha John Kirby, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Ai tha se një propozim i tillë kinez mund të përfshijë një lloj armëpushimi, për të cilin ai tha se thjesht do të ofronte një mënyrë për Rusinë që të rigrupojë forcat përpara se të nisë një hakmarrje.

Vetë samiti Putin-Xi nuk ishte befasi për Shtëpinë e Bardhë, pasi ka pasur raportime se një takim i tillë mund të ndodhte për javë të tëra. Megjithatë, ka shqetësime të thella se partneriteti “pa kufij” që Xi dhe Putin kanë theksuar gjatë takimeve të mëparshme mund të thellohet gjatë bisedimeve ballë për ballë.

Dhe ekziston një frikë në rritje se ndërhyrja e mëtejshme kineze në konflikt do të ndryshonte rrënjësisht dinamikën e fushëbetejës ose të paktën do të zgjaste luftën në një moment kur ndihma në Perëndim për të mbështetur Ukrainën është duke u testuar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besnik bislimi albin kurti

Bislimi godet Lajçakun: E ka lëshuar rolin e ndërmjetësuesit, ai i ka kontribuar ardhjes në këtë pikë ku jemi

Jakov-Milatovic

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

dollar

Sekuestrohen 1 miliard dollarë fallso në Turqi, zbulohet destinacioni i tyre

Champions-League-draw-latest-odds-1010038

Sot, finalja e madhe e Ligës së Kampionëve, Man City – Inter

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Ngrihet aktakuzë ndaj Trumpit: Mori dosjet e programit bërthamor, i ruajti në banjë

LSDM-Kovacevski

Përfundoi mbledhja e kryesisë së LSDM, ja vendimet

arber ademi bdi kryeministri shqiptar

A po vendoset në pikëpyetje kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut?

Foto: Anadolu Agency

“Vuçiq largohu”, protesta e gjashtë në Serbi

Klinika-Shkup

Maqedonia e Veriut nivelizon çmimet në shëndetësi për shtetasit e Kosovës

INFO

NA NDIQ