Takohen Putin dhe Erdogan, kjo është tema e bisedimeve

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohen për bisedime të premten, me Ukrainën dhe Sirinë që pritet të dominojnë axhendën.

Erdogan do të jetë i lartë nga suksesi diplomatik për të ndihmuar në orkestrimin e rifillimit të dërgesave të grurit ukrainas nëpër Detin e Zi kur të vizitojë Soçin për bisedimet e tij të dyta me Putinin në pak më shumë se dy javë.

Turqia dëshiron ta përkthejë këtë sukses në bisedime armëpushimi në Stamboll midis Putinit dhe presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy.

Por ka tensione. Udhëheqësit turk iu tha nga Putin në Teheran muajin e kaluar se Rusia mbetet kundër çdo ofensive të re që Turqia mund të planifikojë kundër militantëve kurdë në Sirinë veriore.