Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

INA
INA

10/12/2023

Viti i ri do shënojë një kapitull të ri e edhe historik. Nga 28 janari i 2024 deri më 8 maj, Maqedonia e Veriut do të ketë kryeministër shqiptar.

Kryetari aktual i kuvendit, Talat Xhaferi, pritet t’ia bëjë sefte një qeverie teknike, e cila ka për detyrë organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale. Ky sipas ish-Ambasadorit të Kosovës në Shkupin zyrtar, Gjergj Dedaj, është lajm shumë i mirë për demokracinë në këtë shtet, e sidomos për shqiptarët që jetojnë atje, njofton Klan Kosova.

Kurse sipas analistit politik, Visar Ademi, ushtrimi i pozicionit më të pushtetshëm, është mundësi e mirë që së shpejti shqiptarët të mund të kërkojnë këtë post edhe në qeveri politike. Megjithatë nga aspekti formal nuk priten shumë punë, pasi që ky mandat i Xhaferit është vetëm të organizojë zgjedhjet dhe jo të ofrojë programe zhvillimore për shtetin.

Qeveria teknike 100 ditëshe, para zgjedhjeve parlamentare ishte marrëveshje mes partive, pas rënies nga pushteti të Nikolla Gruevskit. Talat Xhaferi ishte epror ushtarak në ushtrinë maqedonase deri në vitin 2001, kur i është bashkuar ushtrisë çlirimtare kombëtare. Më pas ka vazhduar me angazhimin në poste të ndryshme politike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Përpos liderëve këto janë emrat e disa kandidatëve për deputetë që po kalkulohen në Nj.6 zgjedhore?!

Albin Kurti Shkup

​Kurti: Ballkani Perëndimor është i kërcënuar nga shteti serb

INFO

NA NDIQ