Talat Xhaferri edhe një vit do të perdorë veturë zyrtare dhe sigurim prej gjashtë personave

Picture of INA
INA

20/06/2024

Kryeministri teknik në largim, Talat Xhaferi, edhe një vit pas përfundimit të mandatit të tij do të mund të përdorë një automjet zyrtar. Vendimi është publikuar në Gazetën Zyrtare më 13 qershor me nënshkrimin e vetë Xhaferit.

Pas përfundimit të mandatit të tij si kryeministër teknik, ai do të përdorë një “Škoda Superb” të prodhuar në vitin 2021, e cila është në emër të Shërbimit për Çështje të Përgjithshme dhe të Përbashkëta pranë Qeverisë.

Sipas Ligjit për Qeverinë, kryeministri i cili e përfundon mandatin e tij ka të drejtë të përdorë sigurim nga gjashtë persona, automjet zyrtar dhe shofer. Xhaferi ishte kryeministër për zbatimin e zgjedhjeve nga 28 janari i këtij viti dhe deri të dielën, kur pritet të zgjidhet qeveria e re, ai ishte në krye të ekzekutivit për gati pesë muaj.

Megjithatë, ai do të mund të përdorë automjet zyrtar edhe për një vit, pasi sipas Ligjit për Qeverinë, kryeministri që ka kryer funksionin më pak se një vit, “ka të drejtë të përdorë automjet zyrtar për një periudhë prej një viti nga dita e përfundimit të funksionit”.

Xhaferi është zgjedhur përsëri deputet dhe ka marrë mandatin e deputetit në zgjedhjet parlamentare. Para disa ditësh, para largimit nga funksioni, ai u lavdërua me portretin e tij si kryeministër që qëndron bashkë me portretet e ish-kryeministrave në qeveri.

TË FUNDIT
10 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
10 minuta
Mbytet një person në Liqenin e Dojranit
13 minuta
Ministri Murtezani takohet me ambasadoren Ageler: Të përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe integrimin e vendit në BE
15 minuta
FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike
54 minuta
Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup

ME TE LEXUARA

6 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 ditë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
2 orë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
23 orë
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
6 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë
2 orë
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
23 orë
Profesori kumanovar, Astrit Iseni do të jetë zv/ministër në MPB
5 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

dojran

Mbytet një person në Liqenin e Dojranit

ageler murtezani

Ministri Murtezani takohet me ambasadoren Ageler: Të përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe integrimin e vendit në BE

besar durmishi

FOTO/Durmishi-Grigorjan: Jemi të përkushtuar të thellojmë bashkëpunimin për rritjen ekonomike

IMG_4483

Dr. Ilir Shabani, drejtor i ri i Klinikës për Sëmundje Ortopedike në Shkup

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

INFO

NA NDIQ