Talenti kosovar, dribluesi më i mirë në Europë

Picture of ina-online
ina-online

03/11/2023

Lojtarët me origjinë shqiptare bëjnë ligjin në futbollin Europian. I tillë është sulmuesi i kombëtares së Kosovës, Edon Zhegrova, që po mahnit në këtë sezon me Lille.

Vetëm 23-vjeçar dhe ai ka mrekulluar të gjithë me performancën e tij në fushën e lojës, duke tërhequr vëmendjen e të gjithëve.

Sipas observatorit të statistikave në futboll, Zhegrova është edhe lojtari më driblues në pesë kampionatet kryesore të Europës për moshën mbi 23-vjeç. Sulmuesi anësor i Lille ka përfunduar me sukses 27 nga 44 driblime që ka tentuar në Ligue 1.

Domethënë, ai ka një përqindje suksesi prej 61.36%.

Futbollisti kosovar shkëlqeu në fitoren ndaj Monacos për të përmirësuar edhe shifrat.

Pas tij gjenden emra si Kingsley Coman, Raheem Sterling, Vinicius Junior dhe Dejan Kulusevski. I transferuar në Janarin e vitit të shkuar nga Baseli për 7 milionë Euro, Zhegrova ka dy gola dhe katër asistime në 14 ndeshjet që ka luajtur këtë sezon.

Një gol dhe tre asiste në kampionat po e ndihmojë Lille për të qënë shumë pranë kreut të renditjes. Momentalisht pas 10 ndeshjeve të para, Lille gjendet e katërt në zonën Champions League.

TË FUNDIT
13 orë
Sot nisin Lojërat Olimpike “Parisi 2024” me këto dy sporte
13 orë
Dy ekipe shqiptare dhe Thomas Strakosha zbresin në fushë, ndeshje interesante sonte në Conference League
13 orë
Sylvinho dhe stafi i tij e vazhdojnë kontratën me FSHF-në
1 ditë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja
2 ditë
Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës

ME TE LEXUARA

13 orë
Sylvinho dhe stafi i tij e vazhdojnë kontratën me FSHF-në
13 orë
Dy ekipe shqiptare dhe Thomas Strakosha zbresin në fushë, ndeshje interesante sonte në Conference League
13 orë
Sot nisin Lojërat Olimpike “Parisi 2024” me këto dy sporte
2 ditë
U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne
2 ditë
Një tjetër lajm i keq për Harry Kane
2 ditë
Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës
1 ditë
Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja

LEXO MË SHUMË

paris 24

Sot nisin Lojërat Olimpike “Parisi 2024” me këto dy sporte

Strakosha

Dy ekipe shqiptare dhe Thomas Strakosha zbresin në fushë, ndeshje interesante sonte në Conference League

sylvinjo silvinjo

Sylvinho dhe stafi i tij e vazhdojnë kontratën me FSHF-në

Armando Broja

Chelsea merr 28 futbollistë në SHBA, ftohet edhe Armando Broja

ballkani

Ballkani luan sot ndaj Hamrun, në rrethin e dytë të Ligës së Konferencës

kane

Një tjetër lajm i keq për Harry Kane

Pep Guardiola

U përfol për një transferim në Arabinë Saudite, Guardiola sqaron të vërteten e De Bruyne

Armando Broja

​Milani tenton sërish për Brojën

shendrit dehari

Shëndrit Deari shpallet kampion i ri tenisit në Maqedoni të Veriut

INFO

NA NDIQ