Tani do të jetë më e qetë – Xheneta Tusha nga sot do të mund ta marrë ilaçin Trikafta (FOTO)

INA
INA

29/12/2023

Golgota e pritjes së marrjes së ilaçit të nevojshëm për sëmundjen fibroza cistike, për vajzën nga Shkupi, Xheneta Tusha sot mori fund.

Ajo tashmë mban në duar ilaçin Trikafta, i cili do t’i mundësojë jetë më cilësore me sëmundjen.

Xheneta Tusha thirrjet për të siguruar ilaçin i bëri nga emisioni Pastel në TV21, teksa rrëfeu vështirësitë nëpër të cilat kalon ajo dhe familja e saj që kur ajo u diagnostikua me këtë sëmundje të vështirë.

Megjithatë, situatën e rëndonte fakti se ilaçi i shumë nevojshëm për të dhe të gjithë të cilët vuajnë nga kjo sëmundje, ishte i rrallë dhe vështirë sigurohej nga shteti.

Por kjo nga sot mbetet e kaluar, ajo tash ka një shpresë më shumë për jetë më cilësore. /TV21

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Izet Mexhiti

Mexhiti mesazh Grubit: S’jemi derivat i Dik Martit dhe shtëpive të verdha

Taravari Gostivar

Halil Snopçe u caktua kryetar i shtabit zgjedhor të degës së ASH në Gostivar

Arben Taravari3

Taravari: Maqedonia një herë ka zgjedhur president në Kuvend, pse mos ta bëjmë sërish!

bdi kryesia

BDI e vetme apo bashkë Selën në zgjedhje, në lojë edhe emra tjerë?!

levizja-besa

Lëvizja BESA zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor (FOTO)

fatmirbytiqi

Bytyqi: Kjo qeveri është treguar me vepra e jo me fjalë

demiri-750x430-1

Ministri i Shëndetësisë për REL – Demiri: Nëse jam ministër pas zgjedhjeve kam plan për klinikat

INFO

NA NDIQ