Taravari: BDI-ja duhet të jetë opozitë konstruktive sikurse ne, kemi legjitimitetin e plotë për formimin e Qeverisë së ardhshme

Picture of ina-online
ina-online

13/05/2024

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe një nga liderët e koalicionit VLEN, Arben Taravari në intervistën e tij për “Click Plus” tha se në këto zgjedhje, VLEN-i arriti të fitojë 107.000 vota të pastra shqiptare dhe se kanë legjitimitet të plotë për formimin e Qeverisë.

“Ne i kemi mbledhur 107.000 vota shqiptare, të pastra, pa kërcënime sepse s’kemi mënyrë për t’i kërcënuar, pa blerje, pa shantazhe dhe pa përdor institucionet shtetërore. Kështu që me 107.000 vota shqiptare, na jep legjitimitetin e plotë për të qenë përfaqësues i shqiptarëve në Qeverinë e ardhshme”, tha Taravari duke theksuar se pala tjetër ka rreth 35.000 vota nga etnitë tjera në Maqedoni.

Taravari po ashtu theksoi formimi i Qeverisë pritet të jetë në fillim të qershorit dhe se është arritur një marrëveshje për qeverisje të ardhshme.

“Qeveria është në përfundim, vetëm se kemi një marrëveshje për qeverisje të ardhshme. Do të ulemi të hartojmë përputhshmërinë e programeve. Ne ende nuk kemi biseduar për resorë, do të bisedojmë më vonë. Më e rëndësishme se postet dhe funksionet janë projektet madhështore që duhet të bëhen për shqiptarët. Do të elaborojmë edhe çështjen ekonomike. Në pjesën e ekonomisë kemi projektin e decentralizimit, sidomos atë fiskal edhe të kompetencave. Investimet në zonat ekonomike do të jenë kyçe, në veçanti në energjinë solare të cilat nuk do të na bëjnë të varur nga vendet tjera. Gjithashtu do të bëjmë investime edhe në biznese rinore”, theksoi kryetari i ASH-së, Arben Taravari.

Taravari rikujtoi se partia e tij në opozitë ka mbështetur Marrëveshjen e Prespës dhe të njëjtën, e pret që nga opozita të japë mbështesë te ndryshimet kushtetuese dhe fillimin e negociatave me BE-në.

“Ata duhet ta ndjekin shembullin tonë, të jenë opozitë konstruktive. Aty ku do të duhet përkrahje, sidomos për ndryshimet kushtetuese dhe për fillimin e negociatave, duhet të jenë ashtu siç kanë deklaruar vazhdimisht”, u shpreh Taravari.

TË FUNDIT
15 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
1 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
1 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
1 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
4 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
24 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
1 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
8 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
4 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
24 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ