Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

Picture of INA
INA

23/05/2024

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari nuk ka vendosur nëse do të jetë në përbërjen e ardhshme qeveritare si ministër. Ai ka konfirmuar se një pjesë e shkrimeve të disa mediave për ndarjen e dikastereve qeveritare dhe posteve zyrtare janë të sakta.

Sipas Taravarit, ndoshta sot ose nesër do të shpallet marrëveshja përfundimtare mes partnerëve të ardhshëm qeveritarë, VLEN-it dhe VMRO-DPMNE-së.

“Përveç nesh, shpresoj të ketë edhe një parti tjetër, tani nuk kam informacion nga VMRO-ja nëse është arritur marrëveshje me “ZNAM”-in, kështu që në 24 deri në 48 orët e ardhshme me siguri do të shpallet”, tha Taravari.

Sipas tij, ajo që dje u paralajmërua në disa media është e vërtetë dhe siç tha, së shpejti do të ketë rezultate zyrtare të negociatave.

“Për drejtorë ende nuk kemi folur. Për ministrat, e Aleancës, thashë se do të kemi një zëvendëskryeministër, gjegjësisht një ministër të Qeverisjes së Mirë dhe Transparencë dhe ministër të Shëndetësisë dhe dy zëvendësministra të Mbrojtjes dhe Bujqësisë dhe dy sekretarë shtetërorë. Për njërën di, për Shëndetësi, për tjetrin nuk jam i sigurt”, tha Taravari.

Në pyetjen e MIA-s nëse do të jetë ministri i ardhshëm i Shëndetësisë, ai tha se nuk ka vendosur dhe ende është duke menduar nëse do ta pranojë këtë funksion.

Taravari i komentoi edhe rezultatet e shpalljeve dhe theksoi se ata kanë qenë në avantazh më 8 maj, ndërsa tani, siç tha, janë në avantazh të madh.

“Në Njësinë e Gjashtë Zgjedhore BDI ka një deputet më pak, VLEN-i ka një deputet më shumë, ashtu që, numri i përgjithshëm i deputetëve tanë është 14, BDI mbetet me 18 deputetë”, tha Taravari.

TË FUNDIT
27 minuta
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
52 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
53 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
54 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
59 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

ME TE LEXUARA

10 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
59 minuta
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve
10 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
59 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
10 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
54 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
9 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
53 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

LEXO MË SHUMË

talat xhaferi

Xhaferi të hënën i’a dorëzon mandatin Mickoskit

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

xhaka gjermani

Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

INFO

NA NDIQ