Taravari: Është e udhës që qeverisë t’i japim 100 ditë, më pas zgjedhje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Janar, 2022

“Zgjedhje të parakohshme duhet të ketë, edhe pse ne besojmë se duhet të jepen njëqind ditë për qeverinë e re. Mendoj se së pari kjo qeveri do të ketë krizë legjitimiteti sepse kryeministri aktual nuk ka dalë kurrë në zgjedhje”.

Këtë e deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, për “Utrinski Brifing”, përcjell Telegrafi Maqedoni. Megjithatë, ai tha se shumica në Kuvend e jep legjitimitetin.

“BDI-ja premtoi sërish kryeministrin e parë shqiptar dhe gënjyen. Alternativa shkoi me ne në zgjedhje dhe së bashku kërkuam ndryshimin e BDI-së, dhe ata nuk votuan që Alternativa të jetë në koalicion me BDI-në. Është e udhës t’ia lëmë qeverisë njëqind ditë. Nuk ka kohezion në vetë LSDM-në, ku ka grupe të ndryshme që janë në luftë me njëri-tjetrin”, tha Taravari.

“Ka dallim mes legjitimitetit dhe ligjshmërisë. Kjo qeveri ka ligjshmëri. Legjitimiteti është një kategori tjetër. Për mendimin tim është e pashmangshme që zgjedhjet e parakohshme të mbahen diku në shtator”, tha Taravari.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ