Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

Picture of ina-online
ina-online

14/04/2024

Fitorja do të arrijë për shkak të bashkimit të partive opozitare. Kështu u shpreh Arben Taravari kandidati i VLEN-it për president të shtetit në tubimin e sotëm në Kumanovë.

“Jemi shumë. Jemi bashkuar që kësaj radhe të fitojmë. Gjithmonë në Maqedoninë e Veriut, qysh prej vitit 2011, opozita ka pasur më shumë vota se sa BDI-ja, por nuk kemi qenë të bashkuar. Tash jemi bërë të gjithë bashkë në koalicionin VLEN. E kemi edhe bekimin e kryeministrit Albin Kurti, dhe ky bashkim na ka siguruar fitoren, sepse ndryshimi vlen”, tha Taravari.

Taravari theksoi se në popull ekziston entuziazëm dhe përkrahje për VLEN-in dhe në këto zgjedhje, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit.

“Ne i kemi dyert e hapura kudo këtu në Maqedoninë e Veriut, por edhe në Prishtinë e në Tiranë. Këtë gjë, fatkeqësisht nuk mund ta them për kundërkandidatin tim. Ai ia ka mbyllur derën vetes dhe ne i dimë edhe arsyet”, u shpreh Taravari.

Sipas Taravarit, orientimi i tij si kandidat për president, por edhe si koalicion janë pro-perëndimor, ndërkaq në kampin tjetër, ka njerëz dhe biznese me lista të zeza e me kapital rus dhe serb.

Kandidati për president, Arben Taravari po ashtu theksoi 4 shtyllat kryesore të Programit të tij presidencial, pa mashtrime dhe pa fjalë të kota, ndërsa sipas tij për 22 vite qeverisje, shqiptarët kanë parë vetëm keq-qeverisje.

“Neve po e shohim se sa i nevojshëm është ndryshimi. Më shumë se sa që ne po e potencojmë, këtë fakt po na e tregon gjendja në terren, bisedat me njerëzit e skandalet e përditshme të akterëve institucionalë e shtetërorë. Kur skandalet dhe aferat bëhen përditshmëri, ndryshimi është domosdoshmëri, ndërsa zgjidhja nuk ka qenë kurrë më e lehtë se kësaj here”, u shpreh në fund Taravari.

TË FUNDIT
47 minuta
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
50 minuta
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
56 minuta
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes
1 orë
Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi
2 orë
Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nesër seanca konstituive e Kuvendit
7 orë
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? Ky është reagimi i kryetarit të BDI-së
1 ditë
ZNAM në Qeveri me VMRO-DPMNE-në, ja cilat ministri do t’i marrë
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
2 ditë
Ka ndërruar jetë njëri nga të plagosurit në Rrugën e Plastikave
20 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 ditë
Bogoev: Jam i aftë për të qenë lider i LSDM-së
7 orë
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi

LEXO MË SHUMË

glauk Konjufca VLEN

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

policia-714x420

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

bdi kuvend

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

kuvendi parlamenti

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

bilall kasami stadium

Komuna e Tetovës nuk respekton vendimin e Qeverisë, vazhdojnë punimet për rinovimin e Stadiumit

INFO

NA NDIQ