Taravari: Heqja e 20%, është koha të tregohet respekt për shqiptarët

INA
INA

25 Maj, 2023

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari theksoi për “Click Plus” në TV21 se për kërkesën për heqjen e 20% të dhe zëvendësimin me gjuhën shqipe në Kushtetutë, maqedonasit duhet të tregojnë respekt për bashkëqytetarët e tyre shqiptarë.

Ai tha se pretendimet e opozitës maqedonase se kjo do të çojë drejt një shteti binacional janë vetëm përralla për fëmijë të vegjël.

“Përdorimi i gjuhës është një çështje e zgjidhur. Çështja këtu është nëse do të tregoni se keni respekt për bashkëqytetarin tuaj. Të mos quhet gjuha e folur nga 20%. Nëse këtë çështje e shikoni si paranoik atëherë mund të bëni konstruksione të ndryshme see do të ketë një konfederatë apo binacionalizim. Këto janë përralla për fëmijë të vegjël”, theksoi Taravari.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Escobar Lajcak

Escobar zbulon kërkesat për Kosovën e Serbinë

Arben Taravari

Taravari paralajmëron dorëheqje të tij ose Azir Aliut nëse vërtetohet “punësimi i dhëndrit”

kurti svecla veri

Kurti në Mitrovicë, viziton policët: Oficerët tanë të çeliktë, u njoftova me operacionet e tyre

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

DCIM100MEDIADJI_0484.JPG

Ndryshimet eventuale në Qeveri, ky është qëndrimi i ASH-së

ridvan asani

Dr.Ridvan Asani kandidat për degën e BDI-së në Kumanovë

bekim-sali

Ish-ministri Sali e quan ministrin Mexhiti “Haxhi Pishman”

visar ganiu

Ganiu: “Grupi i Zjarrit” është unik, po rritemi çdo ditë! (Video)

Albin-Kurti-5

Kurti: Ja plani im i ofruar për dalje nga kriza

INFO

NA NDIQ