Taravari i përgjigjet VMRO-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Duke iu përgjigjur VMRO-DPMNE-së, kryetari i ASh-së, Arben Taravari, thotë se jo një, por çdo ambasadë e huaj dhe vendet fqinje kërkojnë të kalojnë ndryshimet kushtetuese.

“Porosi prej çdo ambasade në Maqedoninë e Veriut ka qenë se duhet patjetër të mundoheni, të japim maksimumin që viti 2023 të jetë vit i ndryshimeve kushtetuese. Nëse nuk e kupton këtë VMRO-DPMNE-ja, unë nuk di si t’ua sqaroj këtë. Po edhe shtetet fqinje Kosova dhe Shqipëria, të cilat ia mendojnë të mirën Maqedonisë së Veriut dhe insistojnë me çdo kusht që Maqedonia e Veriut paralelisht t’i fillojë negociatat me BE-në, është që të bëjmë çmos si parti shqiptare që t’i përkrahim ndryshimet kushtetuese”, deklaron Arben Taravari, Kryetar i ASh-së.

Ditë më parë VMRO-DPMNE e pyeti Taravarin të tregojë se cila ambasadë e huaj i kërkon ASh-së të bëhet pjesë e Qeverisë.

Ndryshe, Taravari para marrjes së vendimit për t’iu bashkëngjitur ose jo ekzekutivit, të shtunën kur mbahet Kuvendi qendror i ASh-së, do të raportojë edhe për takimet dhe mesazhet që ka marrë nga vizitat zyrtare në Kosovë dhe Shqipëri.

“Aty do të raportoj për takimet që i kam pasur me përfaqësuesit e shtetit dhe të opozitës në Kosovë, po edhe me përfaqësuesit në Shqipëri, konkretisht me Kryeministrin Rama dhe me përfaqësuesit e faktorit ndërkombëtar që janë në Maqedoninë e Veriut. Nesër e kam edhe një takim me ambasadoren e SHBA-ve dhe e bashkëbisedojmë me aktivin politik të partisë dhe e sjellim vendimin së bashku”, deklaron Arben Taravari, Kryetar i ASh-së.

Ai këto komente i ka bërë për televizionin Globi ku ka treguar edhe se ka pasur takime joformale me përfaqësues të BDI-së dhe LSDM-së ku është biseduar drejtpërdjetë për pjesëmarrjen e ASh-së në Qeveri, por grupe formale ende nuk ka.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ