Taravari kërkon heqjen e 20% dhe zgjedhjen e presidentit në Kuvend

Picture of INA
INA

06/04/2024

Kandidati i opozitës shqiptare Arben Taravari fushatën për zgjedhjet presidenciale mbrëmë e nisi nga Dibra. Nga atje Taravari tha se një prej katër shtyllave të programit të tij është Kushtetuta, konkretisht heqja e 20% dhe zgjedhja e presidentit në Kuvend

“Kushti ynë është që presidenti të zgjidhet në Parlament me 2/3 e votave dhe me Bandenter dhe në qoftë se dy herë nuk mund të zgjidhet, herën e tretë duhet të shkohet me shumicë të thjeshtë, ose 61 deputetë dhe me Badenter. Kjo do të ishte mënyra shumë më e mirë për të zvogëluar harxhimet e shtetit dhe për të mbajtur njëfarë kontrolle në përzgjedhjen e funksionarëve kryesorë të shtetit”, deklaroi Arben Taravari, Kandidat për President i VLEN-it. /Alsat.mk

TË FUNDIT
5 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
8 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

6 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
16 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
12 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
6 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
16 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
12 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
5 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

INFO

NA NDIQ