Taravari kujton 35 vjetorin e demonstratave të nxënësve të Gostivarit për të mësuar në gjuhën shqipe

Picture of ina-online
ina-online

04/10/2023

Kryetari i Komunës së Gostivarit dhe ASH-së, Arben Taravari ka kujtuar 35 vjetorin e demonstratave të nxënësve të shkollave të mesme të Gostivarit për të mësuar në gjuhën shqipe.

Në shkrimin e tij Taravari thekson se e kujtojmë këtë datë që histori të tilla të mos na përsëriten kurrë.

“35 vite nga demonstratat e nxënësve të shkollave të mesme të Gostivarit për të mësuar në gjuhën shqipe dhe kundër paraleleve të përziera. Tetë persona, shumica të mitur, prej të cilëve dy vajza gjashtëmbëdhjetë vjeçe, morën dënim me burg në kohëzgjatje prej mbi 52 vjet. Ata që lanë gjurmë të pashlyera për shkollim në gjuhën shqipe, ishin: Valdeta Fejzullai – Aliji (tanimë e ndjerë), Nafie Zendeli-Ziberi, Dashmir Osmani, Imberli Bekteshi, Zulqufli Dalipi, Nazif Sinani, Hajredin Kaza dhe Nuredin Aliji. Shumë pjesëmarrës të tjerë në demostratat e 4 tetorit të vitit 1988, u maltretuan dhe u larguan nga procesi arsimor. Edhe mësuesit dhe profesorët shqiptarë i detyruan që t’u flisnin maqedonisht nxënësve të tyre. Ata që kundërshtuan, u përjashtuan nga puna dhe u burgosën. Parulla kryesore “Duam shkollat shqipe”, nuk harrohet! E kujtojmë këtë datë që histori të tilla të mos na përsëriten kurrë”, shkruan Taravari në rrjetet sociale.

TË FUNDIT
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
8 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
9 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
9 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

15 orë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
8 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
18 orë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
14 orë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
6 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
18 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
14 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
6 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
18 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ