Taravari kujton ngjarjet e përgjakshme të Gostivarit

Picture of INA
INA

09/07/2024

Arben Taravari, i cili për disa vite ka drejtuar komunën e Gostivar, sot ka përkujtuar ngjarjet e përgjakshme që ndodhën në këtë qytet, në vitin 1997, shkruan gazeta LAJM.

Para 27 viteve, qytetarët shqiptarë të Gostivarit u mblodhën përpara godinës komunale për të protestuar në mënyrë paqësore kundër heqjes së flamurit shqiptar, sfidë kjo e cila u shoqërua me ushtrimin e dhunës, forcës dhe shtypjes të shtetit të Maqedonisë ndaj popullatës shqiptare.

Më poshtë mund ta lexoni shkimin e plotë të Taravarit.

Sot është 9 Korrik.

Gjithnjë në këtë datë do të kujtoj ngjarjet e 1997-ës, që shënuan kthesën më të madhe në pozitën e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Tre heronjtë e Flamurit Nazmi Saliu, Dr. Shpend Iseini dhe Milaim Dauti janë kujtesë e vlerave dhe krenarisë kombëtare!

Viti 1997, ishte një nga ngjarjet më domethënëse në mbrojte të kauzës kombëtare, që tronditi botën shqiptare dhe që ndryshoi njëherë e përgjithmonë sjelljen me shqiptarët në Maqedoninë e Veriut.

Krerët e Komunës së asaj kohe u dënuan ashpërsisht, si kryetari i Këshillit Komunal Refik Dauti me 7 vjet, por figura më emblematike, simboli i gjallë i Sovranitetit të Flamurit Shqiptar është padyshim profesor Rufi Osmani. Ai në atë kohë ishte Kryetar dhe u dënua me 13.8 vjet burg nga Gjykata sepse valviti flamurin tonë.

Mendoj se profesor Rufi Osmani është një nga figurat e rralla që meriton titullin hero në të gjallë të tij! Sa herë shikoj flamurin tonë tek valvitet kujtoj këta njerëz, dhe ndjehem i privilegjuar që jam bashkëqytetar i tyre! Qofshin gjithnjë të kujtuar dhe të nderuar!

TË FUNDIT
15 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
56 minuta
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

ME TE LEXUARA

16 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
1 orë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
22 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
16 orë
LSDM: Pandov i liron nga burgu të dënuarit për “27 prillin”
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
21 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
15 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

arben taravari

Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet

INFO

NA NDIQ