Taravari: Maqedonia një herë ka zgjedhur president në Kuvend, pse mos ta bëjmë sërish!

ina-online
ina-online

25/02/2024

Zëri i Amerikës: Një nga kërkesat tuaja është që presidenti i shtetit në të ardhmen të zgjidhet në Kuvend. Kundër këtij propozimi janë LSDM dhe VMRO-DPMNE. Pse është kjo e rëndësishme për ju dhe me kë do të bënte koalicion Aleanca për Shqiptarët?

Arben Taravari: Shikoni, si presidenti i parë në Maqedoni, nëse ju kujtohen vitet 90, 91, nëse nuk gabohem, është zgjedhur zoti Kiro Gligorov dhe është zgjedhur për herë të parë nga Kuvendi. Unë mendoj se kompetencat e presidentit të shtetit janë të njëjta si në disa shtete përreth. Shpesh bëjmë krahasim me Kosovën apo Shqipërinë që kanë një sistem të ngjashëm me tonin, një sistem parlamentar. Unë mendoj se shteti nuk ka nevojë për shpenzime, presidenti mund të zgjidhet përmes Kuvendit, siç e bëmë për herë të parë dhe qëndrimi ynë është (sepse) ne nuk jemi sistem presidencial, por jemi demokraci parlamentare, mendoj se do të racionalizoj (me) një marrëveshje ndërmjet partive politike që përfaqësohen në parlament.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i Open Ballkan dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

74485e0b-0e12-4a27-bd6b-b553b07e5a17

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

osmani

Presidentja Osmani takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

Bujar Osmani

Osmani: Në seancën e Qeverisë do të propozoj tërheqjen nga iniciativa Ballkani i Hapur

MEXHITI

Izet Mexhiti takim me qytetarë dhe tregtarë nga Çairi

gashi afrim

Gashi: Shteti digjital është e ardhmja bashkë me ju

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për NVM-të në Ballkanin Perëndimor

INFO

NA NDIQ