Taravari: Në Maqedoni s’ka pasur dhe s’guxon të ketë qeveri pa shqiptarët

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2023

“Asnjëherë në Maqedoninë e Veriut nuk ka pasur qeveri pa shqiptarët dhe përsëri nuk guxon të ketë qeveri pa shqiptarët”, kështu ka deklaruar kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, duke komentuar zërat e fundit që dalin pas takimit të kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski, ku, ky i fundit i ka pranuar ndryshimet kushtetuese, por i njejti ka vendosur një kushtë, që sipas Mickoskit, do të pranojnë të bëhen pjesë e qeverisë dhe ti votojnë ndryshimet kushtetuese por, pa BDI-në.

Taravi thekson se janë duke i ndjekur dhe analizuar me kujdes zhvillet e fundit politike në vend.

Ai thotë se ASH deri në fund të javës do të mbajnë një mbledhje me kryesin e partisë së tij dhe sipas tij , do të dalin me qëndrim të dakorduar brenda organeve partiake. Kreu i ASH në një pres konferencë gjatë ditës së sotme ka përçuar tre mesazhe.

TË FUNDIT
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
11 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
13 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
13 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

15 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
15 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
15 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
13 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
21 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
13 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
20 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
11 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
20 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ