Taravari: Na duhet Kushtetutë e re për riorganizim të brendshëm, njëri propozim është parlamenti dydhomësh dhe 20 komuna!

ina-online
ina-online

13/10/2023

Edhe pse ASH gjysëm viti është pjesë e Qeverisë, matrica e mendësisë së njerëzve të kësaj partie është përgjithësisht opozitare, thotë kryetari i ASH-së, Arben Taravari në një intervistë për “Fokus”.

Në intervistë ai thekson se kanë qenë kundër ndryshimeve në Kodin Penal, edhe pse si parti nuk kanë njohuri se kjo bëhet për lehtësime ndaj Gruevskit, i cili, sipat tij, mund të kthehet vetëm për ta vuajtur dënimin.

Megjithatë, Taravari beson se në momentin e fundit me ndihmën e VMRO-DPMNE-së do të votohen ndryshimet kushtetuese, pasi do jepen disa garanci se nuk do të ketë kërkesa të reja bullgare në rrugën drejtë BE-së.

Nëse kjo nuk ndodh, parashikon se do të hapet kutia e Pandorës, duke sqaruar se kjo nuk nënkupton luftë të re ose kufij të ri, por se në skenë do të shfaqet e djathta radikale sheiptare, si pandan i të majtës radikale maqedonase.

Në këtë mënyrë, sipas tij, do të hapen temat legjitime për riorganizim të bredshëm të shtetit, prej ku një nga opcionet e mundshme është definimi i 20 komunave të zhvilluara, kryetarët e të cilave do të jenë pjesë e një parlamenti, ndërkohë që do të ketë parlament tjetër me 50 e më shumë deputetë.

Lideri i ASH-së dëshiron dalje individuale në zgjedhje, tërësisht Kushtetutë të re dhe decentralizim sa më të madh.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ