Taravari për shkarkimin e Jovevit: Mora informacione shqetësuese nga Mexhiti

Picture of INA
INA

07/06/2023

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari thekson se ka biseduar me ministrin e Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti dhe me mjekun, Sashko Jovev lidhur me rastin e shkarkimit të drejtorit të Klinikës së Kardiokirurgjisë.

“Të dy janë miqtë e mi. Gjithë nderim dhe respekt për doktor Jovev. Dua të shpjegoj se çdo mjek nuk është mjek që të mbledhë 150 pacientë, ata gjithmonë do të solidarizohen. Nuk është shkarkuar, vazhdon të punojë dhe nga sot është vetëm mjek”, tha Taravari.

Ai tha se nuk dëshiron të flet në emër të Ministrit, por se ka folur me të dhe ka marrë informacione shqetësuese, se si një menaxher ka qenë aktive për 30 ditë pa fare pushim.

Taravari tha se Mexhiti do të sqarojë para opinionit për arsyet e shkarkimit nga posti i drejtorit Sashko Jovev.

Taravarit në emisionin “Samo Vistina” tha se ekziston një institucion i posaçëm i quajtur Inspektorati, i cili ka konstatuar parregullsi të caktuara në Klinikën e Kardiokirurgjisë.

“Nëse në punë ka abuzime dhe mendoj se ka, atëherë Ministri e ka detyrimin të zbatojë politikat shëndetësore. Ai prezanton mënyrën më të mirë të menaxhimit të objekteve shëndetësore”, shtoi Taravari.

Mexhiti për sot ka paralajmëruar një konferencë për media ku duhet të jep detajet dhe arsyet e shkarkimit të doktor Jovevit nga pozita e drejtorit të Kardiokirurgjisë.

TË FUNDIT
18 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
24 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së
1 ditë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
2 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ