Taravari pjesë e Forumit rajonal në Tiranë: Ruajtja e kursit pro-perëndimor, domosdoshmëri

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2024

Kryetari i ASH-së dhe ministri i Shëndetësisë i RMV-së, Arben Taravari ka marrë pjesë në Forumin Rajonal “Ballkani dhe sfidat gjeopolitike të së sotmes dhe së ardhmes”, i cili është mbajtur në Tiranë.

Së bashku me Taravarin në Forum kanë qenë pjesëmarrës disa nga ish -presidentët e rajonit, në mesin e tyre ish -presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ish- presidenti kroat Stjepan Mesiq, Milo Gjukanoviq, ish- presindet i Malit të Zi, ish -presidneti i Kosovës Fetmir Sejdiu, ish- kryeministri turk Ahmet Dautoglu si dhe Sergjan Kerim, ish -kryetari i Asamblesë së Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dhe ish Ministër i Punëve të Jashtme të RMV-së.

“Vizitë në Tiranë, ndërkohë pjesëmarrës në forumin “Ballkani Perëndimor dhe sfida e tij gjeopolitike” mbi sfidat aktuale të Ballkanit, integrimi dhe rëndësinë e bashkëpunimit ndërkombëtar.

Në një diskutim të përbashkët me ish liderët e Ballkanit Perëndimor, theksova domosdoshmërinë e ruajtjes së kursit pro-perëndimor të vendit nën ombrellën e përbashkët të sigurisë së NATO-s, përfshirë përpjekjet e përbashkëta për të luftuar ndikimet malinje lindore.

Së dyti, ramë dakord se sa më parë Ballkani Perëndimor duhet i tëri të jetë pjesë e familjes së madhe të BE-së”- njofton Taravari.

TË FUNDIT
32 minuta
Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta
38 minuta
Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare
43 minuta
Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin
49 minuta
Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë
50 minuta
A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti: Kalojmë në veprim kundër kumarit
3 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
22 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!
18 orë
Vrasja në Debresh, paraburgim për dy vëllezërit!
1 ditë
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë
3 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

LEXO MË SHUMË

452791053_1077705377126167_1179331783632364108_n

Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta

IMG_0046

Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare

IMG_4179

Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin

policia-tetoves-spb-mpb

Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

IMG_4698

A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

INFO

NA NDIQ