Taravari: Si qeveri reformatore, s’kemi alternativë tjetër përpos BE-së

Picture of INA
INA

05/06/2024

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari thotë se qeveria e re reformatore nuk ka alternativë tjetër përpos BE-së.

“Dje, kisha kënaqësinë që të marr pjesë në një panel diskutimi kushtuar 9 Majit, Ditës së Evropës, organizuar nga Lëvizja Evropiane në RMV dhe Fondacioni Konrad Adenauer, me temë “Bashkimi Evropian si sfidë dhe sfidat e BE-së: Evropa 74 vjet nga Deklarata Schuman”.
Si kryetar i Aleancës për Shqiptarët dhe përfaqësues i koalicionit VLEN, theksova se nuk mjafton më narrativi për një Maqedoni të Veriut evropiane, nëse kjo gjë nuk shoqërohet me vepra dhe reforma të guximshme që mungonin nën qeverisjen e vjetër.
Si qeveri reformatore, të bindur thellë se nuk kemi alternativë tjetër përpos BE-së, ne do të forcojmë dhe do të ndërtojmë institucione që do të kenë kapacitetet për të filluar zyrtarisht bisedimet dhe për të bërë Maqedoninë e Veriut vend anëtar i BE-së. Integrimi në BE do të jetë prioriteti numër një dhe i patjetërsueshëm i qeverisë sonë”, është shprehur Taravari. (INA)

TË FUNDIT
45 minuta
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
2 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
4 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
5 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

14 orë
Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku
2 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
2 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
13 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

INFO

NA NDIQ