Taravari takime në Prishtinë me Krasniqin dhe Abdixhikun (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari  në Prishtinë sot ka zhvilluar takime me kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqin dhe më pas ate të LDK-së, Lumir Abdixhiku.

“Në takimin që e realizuam bashkë me deputetët Elmi Aziri dhe Artina Qazimi, falënderova kryetarin Krasniqi për qasjen e tij bashkëpunuese ndaj Aleancës për Shqiptarët dhe urimet e shprehura pas zgjedhjes sime në krye të subjektit. Si Kryetar i ri Aleancës për Shqiptarët, do të angazhohem për thellimin e kësaj miqësie.

Konfirmova përkrahjen e plotë që Aleanca për Shqiptarët jep për nismën e Republikës së Shqipërisë për shfuqizim të rezolutës së Këshillit të Evropës në lidhje me raportin Dick Marty. Besojmë në pastërtinë e luftës së drejtë të UÇK-së dhe në pafajësinë e eprorëve të saj. Duke uruar që drejtësia do të triumfojë, konfirmova gatishmërinë tonë për të ndihmuar me këtë çështje kudo që është e mundur.

Me z. Krasniqi, diskutuam veprimet destabilizuese të Serbisë në veriun e Republikës së Kosovës, të cilat i kemi dënuar zëshëm në vazhdimësi. Besojmë se faktori politik shqiptar në Kosovë dhe në Ballkan duhet të jetë më unik në dënimin e politikës anti-evropiane dhe e luftënxitëse të Serbisë, dhe të gjithë bashkërisht të forcojmë zërat që kërkojnë pezullimin e negociatave për anëtarësimin e Serbisë në BE dhe ngrirjen e transfereve evropiane drejt Beogradit.

U pajtuam se shqiptarët nga dy anët e kufirit janë të lidhur ngushtë mes vete, ndërsa dy vendet tona natyrshëm duhet të thellojnë bashkëpunimin dhe lidhjet infrastrukturore. Për këtë, shpreha zhgënjimim tonë dhe të shqiptarëve të RMV-së për vonesat shumëvjeçare në rritjen e konektivitetit midis dy vendeve tona. Duhet që bashkërisht të mbajmë presionin mbi qeverinë e Maqedonisë së Veriut për të përfunduar pjesën e saj të Autostradës Arbën Xhaferi dhe lidhjen midis Tetovës dhe Prizrenit”, ka shkruar Taravari pas takimit me Krasniqin.

 

https://www.facebook.com/arbentaravari.mk/posts/710318040458558

 

Pas takimit me kreun e LDK-së, Taravari ka nënvizuar se fillimisht ka falënderuar Abdixhikun për qasjen gjithmonë bashkëpunuese midis tyre dhe subjekteve të tyre politike.
“Roli dhe ndihma e LDK-së në kuadër të profilizimit tonë si parti e qendrës së djathtë dhe në afrimin me Partinë Popullore Evropiane janë të pazëvendësueshme. Në këtë takim, ku isha i shoqëruar edhe nga deputetët Elmi Aziri dhe Artina Qazimi, diskutuam zhvillimet në veriun e Republikës së Kosovës dhe bashkërendimin e faktorit politik shqiptar në dënimin e veprimeve luftënxitëse nga ana e Beogradit. Kryetarit Abdixhiku i shpreha zhgënjimin e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut me vonesat shumëvjeçare në rritjen e konektivitetit midis dy vendeve tona, dhe u pajtuam për urgjencën e përfundimit të autostradës Arbën Xhaferi nga ana e Maqedonisë së Verius dhe të lidhjes midis Tetovës dhe Prizrenit. Mikut tonë i shpreha dëshirën që ta shohim më shumë në Shkup dhe të takohemi më shpesh në bashkëpunimet rajonale me partitë simotra, për të adresuar çështje që bashkojnë shqiptarët nga të dyja anët e kufirit dhe sfida të përbashkëta si zgjidhja e kontesteve rajonale, kriza energjetike dhe ekonomike”, ka theksuar Taravari. (INA)

 

https://www.facebook.com/arbentaravari.mk/posts/710403937116635

 

 

 

 

 

 

TË FUNDIT
18 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
22 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
24 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
32 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
19 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
5 orë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ