Taravari u takua me ekspertin belg Vanhoutte

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari priti sot ish ndërmjetësuesin e BE- së për zgjidhjen e krizës politike në
Maqedoninë e Veriut, Peter Vanhoutte i cili vite më parë kontribuoi në arritjen e Marrëveshjes së Përzhinës.

“Në takimin, në një bisedë konstruktive me ekspertin belg Vanhoutte, i cili njihet si njohës i shkëlqyer i rrethanave në
Maqedoninë e Veriut, zhvilluam një bisedë konstruktive me ç’rast prekëm tema si: nevojën për zgjedhje të parakohshme
parlamentare, kontesti i Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë. Po ashtu identifikuam prioritetet nacionale siç janë zhvillimi
ekonomik, përmirësimi i sistemit të kujdesit shëndetësor, arsimit dhe gjyqësorit” – theksoi kryetari Arben Taravari.

Në takim u konstatua se klientelizmi është i papranueshëm në një demokraci funksionale, pasi nuk i trajton të gjithë
qytetarët në mënyrë të barabartë, kështu që të gjitha palët duhet të kenë prioritet kryesor ndryshimin e sistemit të klientelizmit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ