Të ardhurat nga kualifikimi në Euro 2024, Shqipëria ka shansin e artë për t’u “pasuruar”

ina-online
ina-online

13 Shtator, 2023

Ndeshjet kualifikuese të Euro 2024 nuk janë thjesht një luftë për të marrë pjesë në ndeshjet direkte të Euro 2034, por edhe një betejë për të fituar sa më shumë të ardhura.

Në total, për ekipet pjesëmarrëse do të shpërndahen 371 milionë euro, ndërkohë gjatë edicionit të mëparshëm kjo shifër ishte 301 milionë.

Të gjithë janë kuriozë se sa do të fitojë federata e një shteti për pjesëmarrjen në turneun e vitit të ardhshëm. Shqipëria me pozitat që ka aktualisht dhe duke parë ndeshjet e mbetura në Grupin E, është pranë prerjes së një bilete për në finalet e këtij kompeticioni.

Dhjetë pikë dhe kryesuese në grup, kuqezinjve u mjaftojnë vetëm 5 pikë në tri ndeshjet e mbetura për të parë veten në Gjermani qershorin e ardhshëm, teksa do të përballet me Çekinë në muajin tetor, ndërsa në nëntor dy sfidat e tjera me Moldavinë në transfertë.

Shpërndarja e parave

9.25 milionë euro për çdo ekip që merr pjesë në grupe.

1.5 milionë euro për çdo fitore në grup dhe 750 mijë euro për barazim.

2 milionë euro për çdo kombëtare që kalon në raundin e 1/16-ave.

3.25 milionë euro për çdo kombëtare që arrin në çerekfinale.

5 milionë euro për çdo kombëtare që arrin në gjysmëfinale.

7 milionë euro për finalistin që humbet.

10 milionë euro për fituesin e Euro 2024./h.ll/abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inzaghi

Inzagi del në mbrojtje të Asllanit: Do të bëja sërish zgjedhjet e fillimit

uefa

UEFA dënon ashpër FSHF, shkak janë fizhekzjarret ndaj Polonisë

Amir-Rrahmani-600x360-1

Amir Rrahmani u detyrua ta lëshoj fushën i lënduar

CHelsea

Pronarët e Chelseat duan të përgjysmojnë shpenzimet e pagave në ekip

Hakim-Ziyech

Hakimi nuk ka dyshime për “yllin” e futbollit që meriton Topin e Artë

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Bayern Munich triumfon kundër Man United

arsenal

Fitore e thellë e Arsenalit ndaj PSV Eindhovenit

sevilla

Sevilla barazon në shtëpi me Lensin

napoli

Napoli vuan por triumfon te Braga, Rrahmani u lëndua vetëm pas 13 minutave

INFO

NA NDIQ