Të dielën përballja Erdogan vs Kiliçdaroglu

INA
INA

26 Maj, 2023

Votimet jashtë vendit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi u mbyll me një pjesëmarrje rekord dhe me thasë të mbushur me fletë votimi, të cilët u nisën nga vende të ndryshme të botës drejt Ankarasë.

Rreth 1.86 milionë turq votuan dhe vendimi i tyre mund të rezultojë kyç në vendosjen e balancës në favor të presidentit në detyrë Recep Tayyip Erdogan, ose kundërshtarit të tij social-demokrat Kemal Kiliçdaroglu.

Erdogan iu afrua mazhorancës absolute në raundin e parë, pavarësisht krizës ekonomike dhe 20 vite të kaluara në pushtet.

“Me vullnetin e Zotit gjërat do të ndryshojnë me këto zgjedhje. Njerëzve nuk do t’u duhet më të shkojnë jashtë, por do të jetojnë të lirë, me ekonominë që do përmirësohet. Uroj që njerëzit të qëndrojnë në Turqi pasi rrjedhja e trurit është shumë serioze,” – u shpreh studenti Yiğit Şenciol.

Por nëse rinia dëshiron ndryshim, edhe banorët e zonave të prekura nga tërmeti i shkurtit po e kërkojnë atë. Shumë prej tyre ndihen të braktisur.

“Për mua kjo nuk është çështje politike. Do të votoja për këdo që do të largonte Erdoganin. Mund të jetë Kiliçdaroglu, apo dikush tjetër. nuk më intereson. Erdogan na varrosi të gjallë, nuk na ndihmoi. Deri më sot nuk kam marrë asnjë ndihmë,” – tha Sema Sicek, një banor i Antakias.

Zgjedhjet në Turqi do të mbahen të dielën dhe shifrat elektorale favorizojnë Erdogan. Presidenti tani mbështetet nga kandidati nacionalist Sinan Ogan, që mori 5 për qind të votave në raundin e parë./euronews

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Sot Erdogan bën betimin si president i Turqisë

zelensky-1

Zelensky: Ukraina është gati të nisë kundërofensivën

Trenat_Indi

288 të vdekur, mbi 800 të lënduar nga përplasja e trenave në Indi

erdogan

Erdogan do të betohet për mandatin e tij të dytë si President më 3 qershor

rusia

Rusia thotë se dy fshatra të saj janë granatuar nga Ukraina

Meksike-780x470

Meksikë, zbulohen 45 thasë me mbetje trupash njerëzish

kiev-naten

Ukraina pretendon se ka rrëzuar 30 raketa dhe dronë rus gjatë natës në Kiev

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

INFO

NA NDIQ