Të enjten Vuçiq e Bërnabiq takojnë përfaqësuesit politikë serbë të Kosovës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

11 Prill, 2023

Drejtori i zyrës për Kosovë, në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se të enjten do të mbahet takim mes përfaqësuesve politikë të serbëve nga Kosova me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq dhe të gjithë ministrat e Qeverisë së Serbisë.

Në këtë takim të së enjtes, siç tha Petkoviq, do të marrë pjesë edhe kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, transmeton klankosova.tv.

Ata do të diskutojnë, siç thotë ai, konkluzionet politike që duhet të arrihen: “Të shohim se çfarë do të bëjmë dhe si do t’ja bëjmë në periudhën e ardhshme”, është shprehur ai në televizionin serb, Prva.

Tutje ai përkujtoi, kur qe fjala për konkluzionet, se presidenti serb i kishte prezantuar ato pas takimit paraprak me përfaqësuesit e serbëve, i cili u mbajt të premten.

“Kur pa se çfarë kërkonin dhe se ishin shumë më të rreptë në disa kërkesa, presidenti Vuçiq i braktisi propozimet e tij”, tha ai.

Ndaj specifikoi ai, edhe u aranzhua një takim i ri mes tyre.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-06-03-18-00-33-680-edit_com.android.chrome

Sveçla: Përpjekjet për destabilizimin e Kosovës nuk kalojnë, Serbia e Rusia nuk kalojnë

Rama-kurti

Rama falënderon BE-në që po i bën presion Kosovës për zgjidhjen e situatës në veri

IMG_1833

Doli i veshur me bluzë të NATO-s, Gashi reagon ndaj Haradinajt – e kritikon ashpër në këtë pjesë

borell

BE-ja: Zgjedhjet e reja në veri të mbahen sa më shpejt – dështimi për shtensionim do të ketë pasoja

Albin-Kurti1

Kurti i prerë: Zgjedhjet e reja, atëherë kur bandar do të kthehen në Serbi

serbi-575x360-1

Ushtrinë në kufi me Kosovën- çfarë i thanë Vuçiqit në telefon nga Shtëpia e Bardhë

Mitrovica

Zgjedhjet e reja në veri, mundësi për de-eskalimin e situatës

Rama-kurti

E ‘goditi’ Kurtin në një intervistë në BBC, profesori ‘zbulon’ qëllimin e Ramës: Po maskohet, kështu po e mbështet Vuçiqin!

shba

Shtëpia e Bardhë thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

INFO

NA NDIQ