Të hënën do të fillojë testimi skrining për të parë imunitetin ndaj virusit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Aleksandar Petliçkovski, ka bërë të ditur se të hënën do të fillojë testi i rastësishëm i skriningut, i cili duhet të tregojë nëse dhe çfarë imuniteti ndaj COVID-19 ka popullata në vend.

Kjo, tha ai, do të ndihmojë në planifikimin e aktiviteteve të ardhshme si të Komisionit ashtu edhe të shtetit.

Një test i këtillë është bërë një vit më parë dhe ka rezultuar se rreth 30 për qind e të testuarve kanë qenë seropozitiv, pra ka njëfarë imuniteti.

“Ne e bëmë atë hulumtim një vit më parë. Tani do të fillojmë testimin të hënën dhe nëse nuk mbledhim mjaftueshëm të anketuar do ta vazhdojmë për javën e ardhshme. Presim që në këtë moment, një vit pas hulumtimit të parë, të zbulohet se cila është seroprevalenca, gjegjësisht sa nga të testuarit kanë imunitet”, tha Petliçkovski.

TË FUNDIT
23 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
8 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
8 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

ME TE LEXUARA

1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
24 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
9 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Si po zhvillohen bisedimet për Qeverinë, flet zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ