Të hënën nis karvani i vaksinimit nëpër disa komuna

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2022

MSH-ja me mbështetje të OBSH-së, USAID-it dhe UNICEF-it, nga e Hëna më 21 Mars nis karvanin për vakinimin kundër COVID-19, që do të përfshijë 14 bashkësi lokale në vend. Në cdo pikë vaksinimi në këto vende, qytetarët do të kenë mundësi të vaksinohen kurse ata që janë vaksinuar jashtë vendit do të evidentohen në sistemin “Termini Im”

Nga MSH-ja thonë se vendimi për t`u vaksinuar nuk duhet të anulohet, për shkak se popullata e pavaksinuar është më shumë e rrezikuar nga pasqyra e rëndë klinike dhe vdekjeve si pasojë e koronavirusit.

Ministria e Shëndetësisë thotë se të dhënat statistikore thonë se po ulet kufiri I moshës I të infektuarve me COVID-19 që zhvillojnë pasqyrë të rëndë klinike të sëmundjes. Në mesin e rasteve të fundit të evidentuar të hospitalizimeve dhe vdekjeve, si pasojë e koronavirusit, gjithnjë e më shumë ka të rinj që janë të rrezikuar nga vala e katërt e pandemisë, kurse ky karvan ka për qëllim t`I afrojë të gjithë kategoritë e qytetarëve që deri tani nuk janë vaksinuar.

Krahas karvanit që do të realizohet në dy javët e ardhshme në 14 bashkësi lokale të vendit, qytetarët kanë mundësi që për cdo ditë të vaksinohen në shtëpitë e shëndetit – thonë nga MSH-ja. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ