“Të krahasosh Ramën me Kurtin është mëkat”, Kim Mehmeti: Njëri jeton me seriozitet, tjetri me batuta

INA
INA

09/10/2023

Shkrimtari dhe analisti Kim Mehmeti, i ftuar në rubrikën “Opinion” në New24 foli për situatën në veri të Kosovës dhe qëndrimin e mbajtur nga Shqipëria.

Në lidhje me sulmin e 24 shtatorit në Banjskë, Mehmeti tha se jetojmë në kohën e lajmeve të këqija, ndërsa shtoi se ky është fillimi.

Sakaq, Mehmeti u ndal te marrëdhënia e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama me atë të Kosovës, Abin Kurti, ku tha se të krahasosh këta dy liderë është mëkat. Më tej ai tha se njëri jeton me seriozitet, referuar Kurtit dhe tjetri me batuta, referuar Ramës.

“Jetojmë në kohën e lajmeve të këqija. Dhe jemi në fillim të kohës së lajmeve të këqija. Nëse mendojmë të copëzuar duhet ta dimë që betejat i kemi të humbura pa filluar ende. Problemi i Kosovës nuk është problemi i Kosovës me Serbinë, por i Shqiptarisë me Serbinë. Pse armatoset Serbia? Më kë do luftojë?

Të krahasosh kryeministrin e Shqipërisë me Kosovës është mëkat. Është sikur të krahasosh Çërçillin me drejtorin e cirkut. Njëri jeton me batuta ndërsa tjetri e seriozitet. Kurti kujdeset për Shqipërinë. Kryeministrit shqiptar i intereson se kur do bëjë në gjumë dhe sa i pëlqyer është nga të tjerët. Ne nuk kemi nevojë për një udhëheqës perëndimor. Ai se ka problem që politikanët e tjerë të ndihen inferior para tij. Pse shkruaj unë? Se mendoj se shkruaj mirë. Pse pikturon ai (Rama) se mendon se pikturon mirë. Edhe pse disa i quajnë si shkarravina.

Rama dhe Kurti kanë luftuar me njëri-tjetrin, betejën e ka nisur kryeministri Shqiptar. Rama bëri çmos që të dobësojë Lëvizjen e Vetëvendosjes. LVV u luftua nga qarqet shqiptare, pasi Albini ishte pasqyra që punonte për shqiptarët”, u shpreh Mehmeti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

rip-600x360

Vdekja e policit në Jarinje po cilësohet e dyshimtë, trupi i pajetë dërgohet në IML

haxhi shala

Specialja arreston komandant ‘Topin’ – Haxhi Shalën

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

shaban liridona

Shaban Murseli pretendon se Milaim Zeka i kishte kërkuar Behgjet Pacollit përmes Naim Murselit 100 mijë euro

INFO

NA NDIQ