Të martën protesta masive për hapjen e kazinos pranë çerdhes në Tetovë – Pushteti qendror heshtë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Pas heshtjes së politikës për zgjidhjen e problemit me lojërat e fatit, Lëvizja Anti bixhoz, paralajmëron protestë masive për ditën e martë, kundër hapjes së kazinos pranë çerdhes Rinia në Tetovë, shkruan Alsat.

Nga kjo lëvizje thonë se do të përdorin çdo metodë demokratike për të penguar hapjen e kazinos.

“Ndjehemi të tradhtuar dhe totalisht të zhgënjyer nga ju politikanë, dhe nga pafuqia juaj që mos ndoshta dëshironi t’iu quajmë vendimmarrës se jeni të zgjedhur nga ana e popullit por nga ana tjetër sillni propozime e vendosni kundër këtij populli. Andaj, njoftojmë opinionin se më datë 22 shkurt, në ora 14:00, do jemi në përkrahje të protestës qytetare kundër hapjes së kazinos pranë çerdhes Rinia, tek rreth rrotullimi tek fabrika Tetekst”, thotë Jushi Emërllahu, Lëvizja Anti bixhoz.

Protestat do t’i mbështesë edhe kreu i Komunës së Tetovës Bilall Kasami.

“Do shfrytëzoj gjitha mekanizmat institucionalë që i kemi në komunë për të rënduar dhe penguar aktivitetin e tyre sepse vlerësoj se është një veprimtari e keqe. Edhe më herrët kam thënë që minimumi që do bëj si kryetar komune është të jem në mesin apo mos të them në ballë të protestës për çdo aktivitet që ndërmerret në drejtim të zgjidhjes së këtij problemi”, u shpreh Bilall Kasami kryetar i komunës së Tetovës.

Ndërkaq Ministria e Financave vazhdon të hesht dhe refuzon të sqarojë përse ka dhënë leje për hapjen e kazinos në afërsi të institucionit parashkollor, në kohën kur ka hartuar ligj për ndalimin e hapjes së kazinove dhe bastoreve pranë institucioneve arsimore dhe publike./Alsat

TË FUNDIT
34 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
6 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
1 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
1 ditë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
1 ditë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ