Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Picture of INA
INA

25/06/2024

Ky është dëmi që shkaktoi breshëri i para dy ditëve në fushën e Pollogut.

Të mbjellat, si domatet, lakra, kastravecët, misri dhe drithërat janë shkatërruar thuajse 100%. Bujqit thonë se nëse komuna ose qeveria nuk i dëmshpërblejnë, ata nuk do të kenë mundësi që të mbjellin vitin tjetër, e kjo sipas tyre, do të shkaktojë mungesë të produkteve në treg.

“Te patlixhonat i kam humb shpresat krejt, ta tregon edhe kamera më mirë se këto janë 100% të humbura dhe s’kemi mundësi ne t’i mbulojmë këto harxhimet se janë fillimisht farërat, nafta, plehu artificial, këto janë shtrenjtë tepër shtrenjtë, pa kontroll. Investimi është diku 20 mijë euro! Çfarë kam bërë investim, me patate, me lakra, me këto hunj që i kam bërë 9 mijë hunj janë, nëse i llogarit nga 15 denarë kam paguar dhe nga 20 denarë këto bëjnë diku 2,500 euro, farat janë hibride afër 1000 euro, ku është nafta, plehrat, punëtoret”, tha Ismail Beqiri, bujk.

Edhe gruri është dëmtuar nga të reshurat, breshëri ka ryzuar të gjithë kokrrat e grurit në tokë dhe kallit e grurit kanë ngelur bosh thonë bujqit.

“Merrem me bujqësi, jam 10 anëtarë në shtëpi, për momentin me këtë që na ndodhi nga perëndia për bukën që kam në dorë grurin e ka marr zoti krejt. Kërkojmë nga qeveria të na ndihmojmë, mos ta marre lojë, por edhe nga komuna se kemi qenë në komunë, por na thanë se ne nuk mund të bëjmë asgjë se është formuar qeveria e re dhe do ju informojmë. Edhe një herë kërkoj se të dhënat janë të mëdha, prej kësaj buke jo vetëm që jeton familja jonë por edhe populli varet nga kjo bukë, pas kësaj që na ndodhi sivjet edhe jo të na ndihmojnë pas disa vitesh por të na ndihmojmë që ta kalojmë se nuk mund ta përballojmë edhe se nuk kemi të ardhura që ta mbjellim tjetrën”, deklaroi Orhan Fejzullahu, bujk.

Nga Komuna e Tetovës thonë se përfaqësues të komunës sot kanë shkuar në Ministri të Bujqësisë për të parë se çfarë do të ndodhë me bujqit.

“Në komunën e Tetovës mund të vijnë të gjithë qytetarët në arkiv t’i paraqesin dëmet e amvisërisë, aty do të plotësojnë një raport me fotografi edhe ata do të dorëzohen tek arkivi dhe komunikoni që është në kuadër të komunës, që shkaktohen nga fatkeqësisë natyre, ndërsa sot komuna e Tetovës ka dorëzuar një komision që do të takohen me përfaqësues të Ministrisë së Bujqësisë për të parë se çfarë vendime do të merren”, tha Besarata Ramadani, zëdhënëse e Komunës së Tetovës.

Bujqësia në vend shpesh pëson nga breshëri. Edhe pse në Maqedoni dikur ka ekzistuar një sistem kundër breshrit, i njëjti ka vite që nuk funksionon. Qeveria jo çdo herë i ka kompensuar dëmet e bujqve.

TË FUNDIT
23 minuta
Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta
28 minuta
Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare
34 minuta
Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin
39 minuta
Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë
41 minuta
A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

ME TE LEXUARA

18 orë
Dy kosovarë ndalohen në Maqedoni të Veriut për kontrabandim të barnave, kafesë dhe parfumeve
1 ditë
Shkup, 110 gjoba për shkelje të rregullave në trafik
3 orë
Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove
1 ditë
Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë
34 minuta
Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin
18 orë
Spitali i Kumanovës me drejtor të ri

LEXO MË SHUMË

452791053_1077705377126167_1179331783632364108_n

Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta

IMG_0046

Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare

IMG_4179

Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin

policia-tetoves-spb-mpb

Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

IMG_4698

A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

INFO

NA NDIQ