“Të mos pengohet procedura për anëtarin e KSHZ-së”

Picture of ina-online
ina-online

03/11/2023

Lëvizja Besa kërkon që procedura për zgjedhjen e anëtarit të ri të KSHZ-së të mos vonohet më shumë dhe të shpallet konkursi.

Ata vlerësojnë se kreu i Kuvendit dëshiron qëllimisht të pengojë procesin, dhe më këtë edhe efikasitetin e institucionit të zgjedhjeve.

Pozita e një anëtari në KSHZ tashmë i takon opozitës shqiptare, pasi Aleanca u bë pjesë e qeverisë.

“Ne vlerësojmë se kryetari i Kuvendit duke u udhëhequr nga bindjet e tija politike dëshiron që të minojë procesin zgjedhor dhe dëshiron që të ulë efikasitetin dhe veprimin efektiv dhe efikas të KSHZ-së i cili është një organ qendror mjaft i rëndësishëm për zbatimin e zgjedhjeve, fer, të lira dhe demokratike. Ne në radhë të parë do të presim që të ndërmarrë veprim konkret kryetari i Kuvendit, do të presim propozim-listën nga ana e komisionit për zgjedhje dhe emërime dhe më pas në kuadër të opozitës dhe diskutimeve që do të bëhen te opozita do të paraqesim edhe emrin konkret”, tha Fatmir Sabriu, Besa./ Alsat.mk

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

16 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
23 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
21 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ