Të mos përsëritet asnjëherë! Kovaçevski për 80 vjetorin e deportimit të hebrenjve nga Maqedonia

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

Komuniteti hebre në Maqedonine e Veriut sot shenoi 80 vjetorin e depertimit. Me kete rast kryeministri Dimitar Kovaçevski shkroi se nje e keqe e këtille e tmerrshme nuk duhet te persëritet kurre. “Jetet e shuara tê 7144 femijève, grave dhe burrave hebrenj nga vendi yne, mes humbjes tragjike te mbi 6 milione hebrenive që u vrane ne menyre kriminele ne kampet naziste n° mbare boten, do të mbeten pergjithmone alarm per njerezimin. Nuk duhet të lejojme asnje forme te intolerances, antisemitizmit he fashizmit”, shkroi Kovaçevski ne Facebook.

Perndryshe, naten midis 10 dhe 11 marsit të vitit 1943 jane arrestuar tè gjithe hebrentè ne Maqedoni dhe jane burgosur n° Monopol, sot Kombinati i duhanit, i cili atehere ishte kamp perqendrimi i perkohshem.

TË FUNDIT
59 minuta
Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar Denion Mejdani
1 orë
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
2 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

ME TE LEXUARA

1 ditë
VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit
5 orë
Gazetari Mehmeti: “Vlora ka filluar të reflektojë, janë ulur çmimet e çadrave
1 ditë
Ahmeti takim me ambasadoren norvegjeze
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
20 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së, asnjë shqiptar!
1 ditë
Shkup, 110 gjoba për shkelje të rregullave në trafik
5 orë
E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes
1 ditë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

LEXO MË SHUMË

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar Denion Mejdani

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

ilinden krusheve

Për festën e Ilindenit, Siljanovska-Davkova në Pelincë dhe Prohor Pçinski, Mickoski në Krushevë, Gashi në Shkup

INFO

NA NDIQ