Të ndalohen cigaret elektronike në restorante, qytetarët i dërgojnë mesazh autoriteteve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2022

Të ndalohen cigaret elektronike në restorante, qytetarët i dërgojnë mesazh autoriteteve

Cigaret elektronike, të cilat sipas shumë studimeve botërore kanë një ndikim negativ në shëndet, duhet të ndalohen në ambiente të mbyllura.

Këtë e ka treguar anketa e realizuar nga Skopje Info përmes profilit në Instagram, në të cilën kanë shprehur mendimin e tyre mbi 2500 përdorues të Instagramit. Nga numri i përgjithshëm i përdoruesve të Instagramit të anketuar, rreth 73 për qind besojnë se ata duhet të ndalohen në ambiente të mbyllura.

Sondazhi vjen pas një sërë studimesh të publikuara në mediat botërore, të cilat synonin të sugjeronin se cigaret elektronike janë të dëmshme dhe pas vendimit të autoriteteve shëndetësore maqedonase që thonë se ato janë variant më i shëndetshëm i cigareve standarde dhe mund të konsumohen në ambiente të mbyllura. ambientet e objekteve hotelierike dhe lokaleve.

Pak ditë më parë, revista Healthline publikoi një artikull ku thuhej se cigaret elektronike janë minimalisht më pak të dëmshme se cigaret e zakonshme, por ato shkaktojnë dëme në enët e gjakut dhe probleme të tjera shëndetësore dhe probabiliteti për të lënë duhanin është pothuajse inekzistent. (INA)

TË FUNDIT
4 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
4 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
4 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
4 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
4 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

21 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
1 ditë
Policia gjen arsenal armësh në shtëpitë e dy qytetarëve në Zubin Potok
4 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
1 ditë
Sulejmani: Teatri i Tetovës do të hapet gjatë mandatit tim!
20 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
1 ditë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke

LEXO MË SHUMË

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ