Të ndalohen cigaret elektronike në restorante, qytetarët i dërgojnë mesazh autoriteteve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Janar, 2022

Të ndalohen cigaret elektronike në restorante, qytetarët i dërgojnë mesazh autoriteteve

Cigaret elektronike, të cilat sipas shumë studimeve botërore kanë një ndikim negativ në shëndet, duhet të ndalohen në ambiente të mbyllura.

Këtë e ka treguar anketa e realizuar nga Skopje Info përmes profilit në Instagram, në të cilën kanë shprehur mendimin e tyre mbi 2500 përdorues të Instagramit. Nga numri i përgjithshëm i përdoruesve të Instagramit të anketuar, rreth 73 për qind besojnë se ata duhet të ndalohen në ambiente të mbyllura.

Sondazhi vjen pas një sërë studimesh të publikuara në mediat botërore, të cilat synonin të sugjeronin se cigaret elektronike janë të dëmshme dhe pas vendimit të autoriteteve shëndetësore maqedonase që thonë se ato janë variant më i shëndetshëm i cigareve standarde dhe mund të konsumohen në ambiente të mbyllura. ambientet e objekteve hotelierike dhe lokaleve.

Pak ditë më parë, revista Healthline publikoi një artikull ku thuhej se cigaret elektronike janë minimalisht më pak të dëmshme se cigaret e zakonshme, por ato shkaktojnë dëme në enët e gjakut dhe probleme të tjera shëndetësore dhe probabiliteti për të lënë duhanin është pothuajse inekzistent. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Vjosa Osmani për Reuters flet për raportet e Kurtit me SHBA, godet Vuçiqin (VIDEO)

Escobar Lajcak

Escobar zbulon kërkesat për Kosovën e Serbinë

dua-1

Dua Lipa flet për fëmijërinë: Isha krenare, por doja të kisha një emër anglez

mesi messi mls inter miami

Zyrtare/Ky është klubi i ri i Messit

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

Arben Taravari

Taravari paralajmëron dorëheqje të tij ose Azir Aliut nëse vërtetohet “punësimi i dhëndrit”

kurti svecla veri

Kurti në Mitrovicë, viziton policët: Oficerët tanë të çeliktë, u njoftova me operacionet e tyre

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

DCIM100MEDIADJI_0484.JPG

Ndryshimet eventuale në Qeveri, ky është qëndrimi i ASH-së

INFO

NA NDIQ