Të pakta ishin momentet kur baca Amid ndjehej i plotësuar që kur e njoha!

Picture of INA
INA

30/06/2023

Ziadin Sela

Të pakta ishin momentet kur baca Amid ndjehej i plotësuar që kur e njoha! Një ndër ato momente ishte edhe ky në foto, jo më larg se një vit më parë. Fetai kishte dal për fundjavë nga burgu, nipërit ishin kthyer ne vendlindje, i rrethuar me stërnipër e stërmbesa…
E pyeta si je me shëndet, pasi nuk kishte shumë kohë që kishte dalur nga spitali?! Jetoj për ditën kur Fetai të del nga burgu mu përgjigj, se kam hall se i mbyll sytë e Fetain nuk e kam pranë!
Pasi mora vesh lajmin që baca Amid kish ndërruar jetë, e thirra Fetain.
-Dha shpirt në krahët e mi më tha!
Nuk ka më shumë se tre javë nga takimi i fundit që pata me të, pak ditë përpara se të udhëtoja për në SHBA. Më tha jeta është e ëmbël por tani që mbrrina ditën që Fetai është i lirë unë gati jam! Siç duket netëve të gjata të mbushura plot lutje ndaj zotit për lirinë e të birit u kishte ardh fundi dhe ndjente obligim për plotesimin e pjesës së vet të marveshjes…
I urtë, fjal pak dhe i ndershëm, mbushur me mall plot për të birin që padrejtsisht ishte në burg do e kujtoj bacën Amid. Mall kishte në sytë e tij edhe në takimin e fundit që pata me të, siç duket për vitet që si kompenson dot babai i ndarë nga i birir!
Jeta për parakusht të saj ka vdekjen, nga e fillimit e deri tek e fundit ngelet vetëm pyetja si e jetuam atë?!
Prehu ne paqe baci Amid, qofsh banor i Parajsës.

TË FUNDIT
4 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
4 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
5 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

8 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
1 ditë
Mickoski: Bullgaria s’ka energji për dialog!
8 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
8 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ