Të paktën 140 persona humbën jetën nga bombardimet izraelite mbrëmë në Gaza

ina-online
ina-online

24/10/2023

Autoritetet e Hamasit thanë këtë mëngjes se të paktën 140 njerëz u vranë gjatë një nate tjetër të sulmeve ajrore izraelite në Rripin e Gazës.

Organizata Islamike Palestineze gjithashtu raportoi se “qindra njerëz u plagosën” dhe se “dhjetëra shtëpi u shkatërruan”.

Më shumë se 5,000 njerëz, duke përfshirë më shumë se 2,000 fëmijë, janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës më 7 tetor.

Të paktën 1,400 njerëz u vranë në Izrael, kryesisht në sulmin fillestar nga Hamasi, dhe më shumë se 200 u kapën dhe u dërguan në Gaza ku po mbahen peng.

Deri më tani janë liruar katër gra të kapur, së pari dy amerikane dhe mbrëmë dy gra izraelite.

Forcat izraelite të mbrojtjes (IDF) sulmuan rreth 400 objektiva të Hamasit në Rripin e Gazës gjatë ditës së kaluar dhe vranë disa komandantë dhe operativë të organizatës ekstremiste islamike, njoftuan mediat izraelite mëngjesin e sotëm.

Deklarata ushtarake tha se sulmet izraelite ishin përqendruar në terrenin nga i cili Hamasi ka kryer sulme, duke përfshirë disa xhami dhe operativë që po përgatiteshin të gjuanin raketa në Izrael.

Disa oficerë të Hamasit u vranë në sulmet e fundit, duke përfshirë zëvendëskomandantët e batalioneve Nuseyrat, Shatti dhe Furqan, thuhet në deklaratë.

Sulmet ajrore izraelite janë intensifikuar ditët e fundit në enklavën e vogël prej 362 kilometrash katrorë me 2.4 milionë banorë.

Rripi i Gazës është nën një bllokadë izraelite që nga 9 tetori dhe banorët po përballen me mungesë të ushqimit, ujit dhe energjisë elektrike, raporton Agence France-Presse.

Ushtria izraelite po sulmon edhe infrastrukturën e aleatit të Hamasit, Xhihadit Islamik, të dyja këto organizata konsiderohen terroriste nga SHBA, BE dhe Izraeli.

Ushtria izraelite vazhdon të përgatitet për një ofensivë tokësore dhe trupa masive në Rripin e Gazës dhe herë pas here sulmon territorin palestinez në kërkim të pengjeve të marra nga ekstremistët.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

administrata

Administratorët e ri do të testohen:Nëse nuk kalojnë provimin, përjashtohen nga puna

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

A ka përfunduar “besa”? Familja Murseli po ruhet nga policia, ja çka thonë Ademajt

mitreski-1024x682

Jovan Mitreski pritet të jetë kryetar i ri i Kuvendit

INFO

NA NDIQ