Të premten seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese, cila është procedura?

Picture of ina-online
ina-online

14/08/2023

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut të premten duhet të nisë seanca plenare për ndryshimet kushtetuese.

Procedura tashmë ka nisur me faktin se më 25 korrik Komisioni për Çështje Kushtetuese votoi nevojën për ndryshime kushtetuese dhe konkluzionet ia kaloi Kuvendit.

Ndërhyrjet në Kushtetutë i referohen përfshirjes së pjesëve të kombeve në Preambulë dhe nenet 49 dhe 78 të Kushtetutës, ku numërohen pjesët e kombeve tjera që jetojnë në shtet, përcjell INA.

Në preambulën e re ku shkruhet “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, populli maqedonas, pjesët e popullit shqiptar, populli turk, populli vlleh, populli serb, populli rom, populli boshnjak e të tjerë”, duhet të shtohen edhe komunitetet e tjera si: populli bullgar, populli kroat, populli malazez, populli slloven, populli hebre dhe populli egjiptian.

Më 18 gusht, Kuvendi fillimisht duhet ta votojë rendin e ditës me një pikë të vetme – Propozimin për hyrje në ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, për të cilin nevojiten 61 vota. Pastaj fillon një kërkim sipas propozimit. Lidhur me këtë do të ketë debat parlamentar që mund të zgjas më së shumti 10 ditë.

Më pas vendimin për hyrje në ndryshimin e Kushtetutës e merr Kuvendi me shumicë prej dy të tretave të numrit të përgjithshëm të deputetëve, pra me 80 vota. Nëse nuk ka shumicën e kërkuar, procedura nuk mund të vazhdojë.

Nëse me shumicë prej dy të tretave miratohet nevoja për ndryshime kushtetuese, Kuvendi miraton një konkluzion dhe ia dërgon materialin Qeverisë. Kuvendi me konkluzion cakton një afat në të cilin propozuesi, gjegjësisht Qeveria, përgatit tekstin e projektamendamenteve të Kushtetutës, të cilin ia dorëzon Kryetarit të Kuvendit, pas së cilës Kuvendi do t’i diskutojë në të njëjtën procedurën për sa i përket afateve.

Tashmë është faza e dytë e procedurës për ndryshimin e Kushtetutës, e cila përfshin përgatitjen dhe përcaktimin e projekt-amendamenteve.

Rregullorja parashikon afate të sakta për kontrollin në Komisionin Ligjvënës dhe në Komisionin për Çështje Kushtetuese, si dhe në seancë plenare.

Vendimi përfundimtar për miratimin e amendamenteve merret me së paku 80 vota, kurse për ndryshimin e Preambulës, përveç shumicës prej dy të tretash, kërkohet edhe shumica e Badenterit.

Nëse procedura zhvillohet sipas afateve sa më të shkurtra, do të duhen të paktën tre muaj e gjysmë për të finalizuar tre fazat.(INA)

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
4 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Valdet Zekaj rrëfen detaje nga ngjaret e "Lagjes së Trimave" në Kumanovë
1 ditë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
9 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
1 ditë
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës
4 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
24 orë
Ish-ushtari i UÇK-së dërgohet në paraburgim ekstradues prej 30 ditësh
1 ditë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
9 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

Murtezani-Dreksler-Mbeshtetja-e-Gjermanise-eshte-thelbesore-per-rrugen-evropiane-te-RMV-se

Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ