Të punësuarit në MPB sot marrin rrogat më të larta për 10%

ina-online
ina-online

02/10/2023

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, informoi se në përputhje me ndryshimet në Marrëveshjen e Përgjithshme Kolektive për sektorin publik, me të cilin paga bazë bruto e të punësuarve në sektorin publik u rritet për 10%, sot të gjithë punëtorët e Ministrisë së Brendshme, me pagesën e pagës për muajin shtator, kanë marrë 10% rritje të pagës.

“Me kënaqësi të veçantë mund të them se që nga viti 2016 kemi realizuar 5 rritje pagash për të gjithë punonjësit e MPB-së, përkatësisht në vitin 2016, 2019, 2022 për 5%, në mars 2023 rritje lineare në shumën bruto prej 3,086 den, dhe në përputhje me ndryshimet në Kontratën e përgjithshme kolektive për sektorin publik, me të cilën paga bazë bruto e punonjësve në sektorin publik u rritet me 10%, të gjithë punonjësve të Ministrisë së Punëve të Brendshme, me pagesën e paga për muajin shtator ka marrë pagën e rritur për 10%”, theksoi Spasovski.

Ai sqaroi se në vitin 2019, për herë të parë që nga viti 1991, për 4821 punonjës me uniformë, me rritje 10 dhe 20 pikë paga vetëm për pozicionin e punës “polic”, u bë i mundur ndarja e pozicionit të punës së kategorisë bazë E dhe G. polic i vogël, polic dhe një oficer i lartë policie nga pjesa tjetër e punonjësve.

Po ashtu deri në fund të vitit është paraparë një kompensim vjetor për pushim prej 10.000 denarë për secilin polic.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

Zekiri muhamed

Zekiri duhet t’i kthejë mbi një milion euro

INFO

NA NDIQ