Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

Picture of ina-online
ina-online

26/05/2024

Punonjësit e Pyjeve të Maqedonisë janë pa paga dhe kontribute për të tretin muaj radhazi. Atyre nuk iu është paguar paga e muajit mars dhe prill dhe për pak ditë do t’u vijë rroga e majit.

Punonjësit shprehtentë zhgënjyer – edhe pse zyrtarisht janë në grevë – shkojnë në punë, pa kryer detyrat e punës, kurse sindikata thotë se nuk mund të shkojnë te mjeku, pasi nuk kanë sigurim shëndetësor.

Disa nga punonjësit nuk mund të shkojnë në dializë ose kimioterapi dhe anulojnë operacionet e planifikuara.

“Kjo është një fatkeqësi. Jemi në grevë teknike, llogaria jonë është e bllokuar”, shprehet kryetari i Sindikatës së Pyjeve të Maqedonisë, Mite Sakaliev.

Në pyjet e Maqedonisë janë të punësuar 1800 persona, të cilët marrin pagë mesatare prej 25 mijë denarë. Sindikata thotë se pagesa është vonuar deri më tani, por kjo është hera e parë që pritet kaq gjatë.

TË FUNDIT
8 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
9 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
10 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
10 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
12 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
10 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
21 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
10 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
21 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
9 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
22 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ