Të rinjtë me të madhe po braktisin Maqedoninë, fshatrat në lindje të vendit të boshatisura

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Të rinjtë po largohen masivisht nga Maqedonia e Veriut. Qytetet dhe fshatrat janë mbetur bosh dhe fushat mbetën të pambjellura.

Ende do t’i ndjejmë pasojat e largimit masiv, thotë për TV Alfa fermeri Kolë Simeonov nga fshati Injevë e Radovishit, tre djemtë e të cilit janë larguar jashtë vendit. Për shkak se është vetëm dhe nuk ka argatë, nuk mund të punojë gjithë tokën që ka. Nga gjithsej 60 hektarë, ai mbolli vetëm një pjesë të vogël.

“15 vite më parë, kur fëmijët tanë ishin në shtëpi, këtu nuk kishte pushim mes arave. Sivjet nëse do të ishin 200 kultivues të duhanit, vitin e ardhshëm do të jenë 130. Vetëm këtë dimër dhjetë familje nga fshati do të dalin jashtë shtetit dhe nuk do të flasim deri në pranverë. Nuk ka jetë në Maqedoninë tonë”, shpjegon Kolë Simeonov nga fshati Injevë.

Nëse më parë të rinjtë shpërnguleshin në qytete për të punuar në fabrika, tani për të siguruar një jetë më të mirë, ata ikin nga vendi. Gjithashtu, gjendja e keqe në bujqësi është demotivuese për popullsinë në zonat rurale – mungesa e vendosjes, ripromaterialet e shtrenjta, çmimet e ulëta të blerjes.

“Perspektiva e varfër!” Të gjithë kërkojnë të arratisen jashtë… të gjithë janë të revoltuar dhe prandaj duan të arratisen. Nuk i mbulojnë dot shpenzimet e brendshme”, thotë Ace Novoselski

“Vjeshtën e kaluar 890 denarë ishte një mbjellje vjeshtore e mbeturinave, ndërsa tani është 1460 denarë për një thes prej 25 kg”, thotë Kolë Simeonov.

Dhe rezultatet e regjistrimit konfirmuan se të rinjtë po largohen masivisht nga vendi. Në regjistrimin e vitit 2002, njerëzit e moshës 15 deri në 29 vjeç përbënin 23.8 për qind të popullsisë së përgjithshme dhe në vitin 2021 janë 5 për qind më pak. Situata është më alarmante në rajonet jugperëndimore dhe lindore. Analizat tregojnë se në dy dekadat e fundit edhe në 250 fshatra të vendit jeta është shuar përgjithmonë. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
3 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

10 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!
18 orë
Euro 2024 vjen sot me dy ndeshje
6 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
15 orë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
9 orë
Stoilkoviçi, Fronti Europian thirrje VLEN-it të mos hyjë në Qeveri! Mickoski: Ministrat duhet të kenë qëndrime pro-maqedonase
18 orë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
4 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
14 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
9 orë
Qeveria miraton masa kundër të nxehtit që pritet ta përfshijë vendin

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

arben taravari

Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

INFO

NA NDIQ