Të rinjtë me të madhe po braktisin Maqedoninë, fshatrat në lindje të vendit të boshatisura

Iliria News Agency
Iliria News Agency

7 Janar, 2023

Të rinjtë po largohen masivisht nga Maqedonia e Veriut. Qytetet dhe fshatrat janë mbetur bosh dhe fushat mbetën të pambjellura.

Ende do t’i ndjejmë pasojat e largimit masiv, thotë për TV Alfa fermeri Kolë Simeonov nga fshati Injevë e Radovishit, tre djemtë e të cilit janë larguar jashtë vendit. Për shkak se është vetëm dhe nuk ka argatë, nuk mund të punojë gjithë tokën që ka. Nga gjithsej 60 hektarë, ai mbolli vetëm një pjesë të vogël.

“15 vite më parë, kur fëmijët tanë ishin në shtëpi, këtu nuk kishte pushim mes arave. Sivjet nëse do të ishin 200 kultivues të duhanit, vitin e ardhshëm do të jenë 130. Vetëm këtë dimër dhjetë familje nga fshati do të dalin jashtë shtetit dhe nuk do të flasim deri në pranverë. Nuk ka jetë në Maqedoninë tonë”, shpjegon Kolë Simeonov nga fshati Injevë.

Nëse më parë të rinjtë shpërnguleshin në qytete për të punuar në fabrika, tani për të siguruar një jetë më të mirë, ata ikin nga vendi. Gjithashtu, gjendja e keqe në bujqësi është demotivuese për popullsinë në zonat rurale – mungesa e vendosjes, ripromaterialet e shtrenjta, çmimet e ulëta të blerjes.

“Perspektiva e varfër!” Të gjithë kërkojnë të arratisen jashtë… të gjithë janë të revoltuar dhe prandaj duan të arratisen. Nuk i mbulojnë dot shpenzimet e brendshme”, thotë Ace Novoselski

“Vjeshtën e kaluar 890 denarë ishte një mbjellje vjeshtore e mbeturinave, ndërsa tani është 1460 denarë për një thes prej 25 kg”, thotë Kolë Simeonov.

Dhe rezultatet e regjistrimit konfirmuan se të rinjtë po largohen masivisht nga vendi. Në regjistrimin e vitit 2002, njerëzit e moshës 15 deri në 29 vjeç përbënin 23.8 për qind të popullsisë së përgjithshme dhe në vitin 2021 janë 5 për qind më pak. Situata është më alarmante në rajonet jugperëndimore dhe lindore. Analizat tregojnë se në dy dekadat e fundit edhe në 250 fshatra të vendit jeta është shuar përgjithmonë. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kurti

Kurti në NBC: Bandat në veri ose kthehen në Serbi ose arrestohen në Kosovë, pastaj zgjedhjet

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

elmi

Aziri: Ja çfarë e pengoi bashkimin e Alternativës, Besës dhe ASH-së? (VIDEO)

rama bbc

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo. Tani është koha për paqe

Mickoski-vmro

Mickoski: Jam për një Qeveri të gjerë pro-maqedonase, tani jemi të nënshtruar nga BDI

Aggeler

Aggeler: Maqedoninë e Veriut e presin vendime të vështira, por ne jemi aty

Struga-780x439-1

Struga pret mërgimtarët për sezonin veror

kurti-1

Kurti zbulon një për një, emrat e sulmuesve të KFOR-it

droge

Aksion i përbashkët Maqedoni – Greqi, kapen 160 kg kokainë me vlerë 10 milionë euro

INFO

NA NDIQ